Letošní ROPFÓRUM provedlo hosty nebem plným hvězd

1. místo v anketě Hvězdy Severovýchodu: Park Na Špici v P... Severovýchodní Čechy – Osmačtyřicet vyhlášených výzev a v nich předloženo 1 422 projektů za více než 40 miliard korun. Právě tak vypadá jasná a stručná bilance Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod. Osm let plných proměn všech koutů Královéhradeckého, Pardubického a Libereckého kraje se stalo tím hlavním tématem galavečera ROPFÓRUM 2015. Letošní rok je pro ROP Severovýchod tím posledním k dokončení projektů a Regionální rada jako řídící orgán programu uzavírá svou hlavní kapitolu, a právě proto se večer hosté vydali na cestu po hvězdách.

Prostory Filharmonie Hradec Králové se v pondělí 23. listopadu večer proměnily v pomyslné nebe plné hvězd. Na galavečeru pořádaném Regionální radou Severovýchod byla završena půlroční propagační roadshow Hvězdy Severovýchodu. Během šesti měsíců se lidé napříč třemi kraji měli možnost ve speciálním karavanu plném informací a zážitků seznámit s projekty, které vznikly v jejich okolí díky podpoře z ROP Severovýchod. Sami pak zvolili podle nich ten nej projekt. Trojice vítězů následně vzešla z webové ankety, v níž veřejnost dala jasně najevo, kde jsou evropské peníze nejvíc potřebné.

Přestože trojlístek oceněných byl již dobře znám, pomyslná slavnostní tečka se uskutečnila v záři reflektorů. Zástupci projektů Kuks – Braunův kraj, který skončil na třetím místě, revitalizace Palackého náměstí v Poličce jako druhého v pořadí a pardubického parku Na Špici coby vítěze převzali skleněné plakety a květiny z rukou pozvaných hostů. Těmi byli Zdeněk Semorád, náměstek ministryně pro místní rozvoj, Zdeněk Vašák, pověřený řízením Centra pro regionální rozvoj České republiky a Lenka Vašátková, ředitelka Úřadu Regionální rady Severovýchod.

Všichni tři mají jedno společné, což se také v moderované diskuzi pod taktovkou Jolany Voldánové, která provázela celým večerem, brzy ukázalo. Všichni stáli či stojí v čele Úřadu Regionální rady Severovýchod a stejně jako lidé v anketě i oni mají projekt, který jim nejvíce uvízl v paměti. „Takovou srdeční záležitostí se pro mě stal projekt rekonstrukce lanovky na Sněžku. Že se jednalo o skutečně potřebný a dnes velmi využívaný počin jsem si uvědomil také ve chvíli, kdy jsem během dovolené chtěl s rodinou vyjet na vrchol Sněžky a narazili jsme na tříhodinovou frontu,“ uvedl s úsměvem Zdeněk Semorád, který byl prvním ředitelem Úřadu.

Z trochu jiného soudku vybral „svůj“ projekt Zdeněk Vašák, který převzal ředitelské žezlo jako druhý v pořadí. „Vysloveně jeden oblíbený projekt nemám, ale rádi s rodinou navštěvujeme zajímavá místa. Mezi nimi je například Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě nebo Muzeum obuvi a kamene ve Skutči. Stejně tak máme oblíbené cyklostezky, kterých byla z ROP Severovýchod podpořena celá řada. Na nich se nemusím bát nechat své děti popojet o kousek dál, aniž by jim hrozil úraz či jiné nebezpečí,“ poznamenal Vašák. To současná ředitelka Úřadu Lenka Vašátková má jasného favorita. „Myslím si, že velmi povedeným projektem je revitalizace bývalých libereckých lázní na galerii. Jedná se o historicky cennou budovu, která si zachovala svůj ráz a přitom nabízí jedinečné výstavní prostory,“ objasnila.

Otázka projektů však nebyla jedinou, která večer zazněla. Během bilancování ředitelé ve svých vzpomínkách zabrousili také k okamžikům, kdy museli řešit některou z potíží. „Samozřejmě takové okamžiky byly, avšak musím říci, že jsem se vždy mohl spolehnout na skvělý tým profesionálů, který se na Úřadě vytvořil,“ podotkl Zdeněk Vašák. A právě budoucnost pracovníků byla jednou z věcí, na něž se Jolana Voldánová neváhala zeptat. „Situace není nikterak jednoduchá a neulehčuje nám ji ani služební zákon, nicméně snažíme se teď dělat vše pro to, abychom zkušenosti těchto lidí mohli využít i v tomto programovém období. Jsem přesvědčen, že velká část odborníků z regionálních rad uspěje ve výběrových řízeních a bude pokračovat v práci na pobočkách Centra pro regionální rozvoj České republiky, které se stalo zprostředkujícím subjektem pro Integrovaný regionální operační program (IROP), jež se stal nástupcem ROPů,“ doplnil náměstek Semorád. 

 

Další informace naleznete v celém znění tiskové zprávy zde.