Letošní Stavbou roku Pardubického kraje se stal park Na Špici. Veřejnost zase ocenila jinou proměnu podpořenou z ROP Severovýchod

Park Na Špici v Pardubicích Pardubice – Nyní bojuje o titul Hvězdy Severovýchodu a jeden titul si už vysloužil. Pardubický park Na Špici se stal Stavbou roku Pardubického kraje 2015. Odborníci z řad architektů a stavitelů ocenili především citlivé zasazení nových staveb do původní krajiny se vzrostlou zelení. Město na přeměnu parku získalo více než 15 milionů korun z ROP Severovýchod. Ve veřejném hlasování uspěla další stavba podpořená z ROP Severovýchod. Stala se jí historická budova Regionálního muzea Litomyšl, která prošla náročnou revitalizací.

Ve hře o prestižní krajský titul bylo v 23 staveb. V kategorii, v níž park Na Špici zvítězil, měl konkurenci dalších sedmi kandidátů. Odborníky však prostranství na soutoku Labe a Chrudimky oslovilo nejvíce. „Vítězství parku Na špici mě velmi potěšilo, i proto že se jednalo o verdikt odborné poroty a navíc ve velmi silně obsazené kategorii staveb. Je to ocenění práce všech, kteří se na revitalizaci parku podíleli. Je to i vzkaz  nám, obyvatelům Pardubic, že tu máme něco, čeho bychom si měli vážit,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. 

Celá revitalizace trvala osm měsíců. Během ní se zpustlý park proměnil v příjemné místo pro trávení volného času. Byly zde rekonstruovány parkové cesty a zpevněné plochy, přibyla sportoviště, dětská hřiště, vzdělávací pavilon, veřejné osvětlení, sociální zázemí, je zde i půjčovna sportovního nářadí, klubovna s kuchyňkou, kde mohou rodiče ohřát jídlo pro své děti, nebo třeba i krytá terasa pro pozorování ptáků hnízdících v rákosí. Samozřejmou součástí projektu byly také sadové úpravy. Jedním z klíčových prvků projektu je nová lávka, která propojuje odpočinkovou lokalitu se zámkem a Tyršovými sady a usnadňuje tak přístup do parku.

„Díky použití přírodních materiálů, zachování původní vzrostlé zeleně a citlivému zasazení vybudovaných stavebních prvků do vymezeného prostoru působí park velmi přirozeně, vlídně a harmonicky,“ hodnotil stavbu místopředseda poroty Radim Loukota. Porota ocenila i to, že projekt využil potenciál obou řek, na jejichž soutoku se park nachází.

V prestižní soutěži své favority vybírá také veřejnost prostřednictvím internetového hlasování. V něm vyhrála stavba rozhledny Mariánka v Horní Čermné. Druhá příčka patří náročné revitalizaci Zámeckého návrší v Litomyšli a třetí místo lidé přisoudili proměně historické budovy Regionálního muzea taktéž v Litomyšli. Na jeho přeměnu plynulo z ROP Severovýchod více než 51 milionů korun. K nejvýznamnějším změnám patří dvě přístavby k původní barokní budově. První z nich je suterénní objekt, druhou přístavbou je originálně řešený vstupní objekt na boku muzea. Z projektu ROP Severovýchod bylo financováno také foyer a muzejní informační centrum. Díky těmto přístavbám a přemístění většiny odborných pracovišť muzea do nedalekého zámeckého pivovaru se prostory přístupné návštěvníkům více než zdvojnásobily. Návštěvníci zde teď mohou obdivovat třeba železné skeletové hodiny z 19. století, cechovní truhlici místních mlynářů z konce 18. století nebo loutkové divadlo zdejších sokolů.