Liberci svitla naděje na revitalizaci městských lázní a dostavbu bazénu

Právo | 2.6.2011

Příprava projektů dostavby bazénu v Liberci a revitalizace městských lázní na galerijní objekt může pokračovat. Potvrdil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zkoumal postup zadavatele výběrových řízení na obě investice, jež mají být financovány z evropských dotací IPRM Liberec.
Podle liberecké primátorky Martiny Rosenbergové z vyjádření ÚOHS vyplynulo, že v současné době v šetřené věci neshledal důvody pro zahájení správního řízení z moci úřední. „Vedení města brzy zváží další postup u obou zakázek a o výsledku jednání budeme informovat,“ uvádí Rosenbergová.
Projektům za více než 400 miliónů korun vystavil stopku těsně před svým dubnovým odvoláním bývalý primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec). Exprimátor tvrdil, že zakázky byly připravovány na míru, a proto odmítl odepsat smlouvu se společností Syner, pardubickou společností Chládek a Tintěra, které zvítězily ve výběrovém řízení. Na ÚOHS se s žádostí o prošetření zakázek obrátil Korytář i stávající menšinová koalice.
I přes požehnání brněnského ÚHOSu ale stále není jisté, zda obě investice budou realizovány. Podle Michala Vereščáka, vedoucího IPRM na libereckém magistrátu, Liberec nezvládl projekty připravit podle časového harmonogramu a musí žádat Regionální radu NUTS II Severovýchod, která řídí čerpání peněz z regionálních operačních programů, o posun termínu.
„Šance je 50 na 50,“ řekl Vereščák a vysvětlil, že hlavním úkolem rady je zajistit vyčerpání co nejvíce alokovaných prostředků. Pokud bude čerpání ohroženo, peníze mohou získat jiná města. Liberec by tak přišel o celou částku tři čtvrtě miliardy korun na titul na IPRM Lidové sady.