Liberecký kraj žádá dotace EU na čtyři silnice za 218 mil.Kč

Zpravodajství ČTK | 25.1.2012

 Liberec 25. ledna (ČTK) - Liberecký kraj žádá evropské dotace na rekonstrukci čtyř důležitých silnic dohromady za 218 milionů korun. Z Regionálního operačního programu má šanci získat 85 procent potřebných peněz, ze svého by tak zaplatil necelých 33 milionů. Kraj chce především dokončit průtahy v Mimoni a Chrastavě, rekonstrukce by se měla dočkat i silnice z Krompachu do Německa a silnice třetí třídy v Bozkově, která slouží jako přístupová cesta k Bozkovským dolomitovým jeskyním. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

 Kraj chtěl původně s evropskými dotacemi rekonstruovat dvě jiné silnice. Opravena měla být důležitá komunikace druhé třídy 293 Studenec - Horka u Staré paky na Semilsku, kterou využívají desítky kamionů na cestě do Škodovky ve Vrchlabí. "Oprava této jediné silnice by ale stála 180 milionů korun, a my nevíme, kolik peněz budeme mít k dispozici," řekl Sepp. Kraj má podle něj navíc šanci, že na opravu silnice získá dotaci z jiného programu. Rekonstrukce se zatím kvůli velké finanční náročnosti nedočkají ani silnice třetí třídy v oblíbeném zimním středisku Benecko.

 Největší připravovanou akcí by mělo být dokončení průtahu Chrastavou směrem na Frýdlant. Práce na průtahu začaly v roce 2009, loni byla dokončena druhá etapa. Cílem projektu je odvést těžkou nákladní dopravu mimo centrum města. Stavbu financuje Liberecký kraj, jde totiž o přeložku silnice druhé třídy 592. Dvě zatím dokončené etapy stály zhruba sto milionů korun, i je z velké části spolufinancovala Evropská unie. Poslední etapa přijde podle odhadů na 85 milionů korun, více než 72 milionů by ale mohl kraj získat z regionálního programu.

 Nákladnou stavbou je i průtah Mimoní, který podle odhadů přijde na 78 milionů korun, přičemž více než 66 milionů by mohla dát EU. Práce v Mimoni začaly už loni přestavbou dvou frekventovaných křižovatek na kruhové objezdy za bezmála 27 milionů korun. Další etapa počítá podle Seppa mimo jiné s přestavbou křižovatky na Tyršově náměstí na kruhový objezd. Projekt by měl přispět k výraznému zklidnění dopravy ve městě a ke zvýšení bezpečnosti chodců.

 Regionální operační program Severovýchod (ROP) dá na opravy a modernizace silnic druhé a třetí třídy dalších 850 milionů korun. Žádosti o dotace mohou zájemci předkládat do 9. března. Podle mluvčí regionu Severovýchod Evy Jouklové bylo zatím z programu podpořeno 70 projektů modernizace silnic v Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji dohromady za 2,9 miliardy korun. ROP Severovýchod může v plánovacím období 2007 až 2013 rozdělit více než 670 milionů eur (přes 17 mld Kč). Do konce loňského roku už na akce ve třech krajích na severovýchodě Čech rozdělil 8,8 miliardy korun. Dokončeno bylo 330 projektů.