Lomnická radnice se převléká do nového

Jičínský deník | 22.7.2010

Lomnice – Za úředníky na městský úřad musí občané zamířit do Poděbradovy ulice, do objektu bývalého lesnického učiliště, který vlastní město. A bude tomu tak zřejmě ještě do konce letošního roku.
Důvodem přesunu úřadu je rekonstrukce radnice na náměstí, která byla zahájena letos na jaře. Starosta Vladimír Mastník upozorňuje, že budova už byla v havarijním stavu, hlavně co se týče omítek a stropů. „Dům byl postaven v roce 1866, stropy se renovovaly začátkem minulého století, a ne zrovna dobře,“ podotýká starosta. Obnova se dotkla nejen stropů, omítek, ale nahrazeny byly i rozvody elektřiny, přibyl bezbariérový výtah s vchodem, takže imobilní občané se nyní ze dvora dostanou bezproblémově až na radnici.
Další důležitou novinkou budou centrální toalety, které se staví v prvním patře, a budou nejen pro úředníky, ale i návštěvníky radnice.
Změní se exteriér komplexu. Střecha už byla pokryta břidlicí, nyní radnice řeší finální barvu omítky.
„Zabarvení vybíráme. Architekt předloží několik návrhů a necháme o nich diskutovat památkáře a vedení města. Občané mohou nástiny posoudit na úřední desce,“ konstatuje Vladimír Mastník.
Místostarosta Josef Šimek dodává: „Budova získá zcela novou tvář. V rukou restaurátorů jsou i znaky řemesel na čelní straně objektu do náměstí, takže se domnívám, že radnice bude opravdu reprezentativní.“ Akce má být dokončena 30. září. Oprava městského úřadu v Lomnici nad Popelkou bude dokončena v září nákladem 38 milionů korun. Starosty Vladimíra Mastníka se proto ptáme, kdy počítá s návratem úřadu do renovovaného objektu. „Do konce roku, termín zatím není přesný, budeme muset podniknout ještě nějaké úpravy. Vnitřní vybavení bude stávající, jen v zasedací místnosti bude nové, dále plánujeme nově zařídit archivy a několik kanceláří.“ Kompletní renovace radnice bude stát 38 milionů korun, přitom 35 milionů Lomnice získala z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, zbylé peníze půjdou z rozpočtu města. Město tak ve stejném časovém rozpětí uspělo se dvěma projekty – do konce září má být hotova i renovace zdejšího zámku za 54 milionů korun, kde dotace činila 50 milionů. „Navíc jsme byli úspěšní i v Operačním programu Životní prostředí u Státního fondu životního prostředí, kde jsme získali 18 milionů na výstavbu sběrného dvora. V minulém roce jsme obdrželi 4 miliony na svozové vozidlo a kontejnery na odvoz a třídění odpadu. Vroce 2008 dalších 6 milionů na zateplení mateřské školy Klubíčko. Měli jsme připraveny projekty, nejdříve jsme uspěli se zámkem, a po roce s radnicí. Rozjeli jsme to ve velkém,“ říká s úsměvem V. Mastník.
Více snímků z renovace radnice a lomnického zámku si můžete prohlédnout na www.jicinsky.denik.cz/lom