Loni rentgen, letos mamograf? Nemocnice dál modernizuje

Jablonecký deník | 25.4.2012

Jablonecká nemocnice chce i v letošním roce pořídit moderní přístroje za miliony korun. Z větších investic usiluje především o nákup digitálního mamografu, který umožní lepší zobrazení prsů a pro pacientky je šetrnější nižší dávkou záření.

Jablonec n. N. OE Přes dvaadvacet milionů korun loni investovala jablonecká nemocnice do nového přístrojového vybavení. A další miliony chce investovat i letos. V hledáčku má především moderní digitální mamograf, jehož cena se pohybuje kolem pěti milionů korun.
„Společně s městem, coby zřizovatelem, usilujeme o získání dotace z Regionálního operačního programu. Digitální mamograf by nahradil stávající filmový typ," informovala mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.
Digitální přístroje jsou obecně rychlejší a snímky se nikam nemusejí chodit vyvolávat. „Předností digitalizace je v tomto případě i lepší zobrazení prsů, možnost dodatečných úprav obrazu, snadné ukládání snímků či možnost snímek elektronicky poslat do jakékoliv nemocnice k operaci či ke konzultaci s druhým lékařem," vysvětluje Petra Hybnerová s tím, že pacientky by měly ocenit také nižší dávku záření.
Digitalizace mamografu by tak navázala na loňskou digitalizaci rentgenu, která byla v roce 2011 s osmimilionovými náklady vůbec největší investicí a přinesla obdobné výhody. „Pacienti už nemusejí na snímky čekat v čekárně a výsledný snímek je rovněž možné elektronicky zaslat kamkoliv je třeba. Celá procedura je navíc po digitalizaci rychlejší, což umožňuje provést výrazně větší počet vyšetření. Svědčí o tom i statistiky OE loni bylo za první čtvrtletí starým způsobem provedeno 10 194 snímků, zatímco v prvním čtvrtletí letošního roku jich na novém rentgenu bylo 11 701," konstatovala Petra Hybnerová.
„Určitě je znát, že je to teď na rentgenu rychlejší a to je samozřejmě jedině dobře. V případě zdravotnictví je každá modernizace záslužnou záležitostí," řekl Deníku jeden z pacientů nemocnice.
A u mamografu, který je ale ještě s otazníkem, to letos rozhodně nekončí. Nemocnice zdravotnickou techniku nehradí jen z vlastních prostředků, ale také díky sponzorům a příspěvkům zřizovatele, kterým je město. A jen Jablonec letos poskytne investiční dotaci ve výši 6,2 milionu korun. Strana 3 Loni rentgen, letos mamograf? Nemocnice dál modernizuje

Pokračování ze strany 1
„V letošním roce jsme již zakoupili cystoskop v hodnotě 171 tisíc korun pro oddělení urologie, vrtačku pro chirurgické operace v ceně 147 tisíc a pojízdný rentgenový přístroj za necelých půl milionu korun," vypočetla Petra Hybnerová. „Letos bychom ještě rádi pořídili dvě věže na endoskopii, operační gastroskop, sanitu a nová lůžka na jednotku intenzivní péče chirurgického oddělení," doplnila.
Vůbec největší investicí za poslední roky byl nákup magnetické rezonance, kterou nemocnice pořídila v roce 2009 díky třiačtyřicetimilionové dotaci z fondů EU.