Máří Magdaléna: galerie i divadlo

Sedmička | 31.3.2011

Liberečané se dočkají opravy kostela pod soudem. Ten se v příštím roce promění v unikátní galerii a koncertní síň. Peníze na opravu dala unie.

Už v létě se do ruiny libereckého kostela svaté Máří Magdalény nastěhují dělníci a začnou s jeho rozsáhlou opravou. Tu z valné části zaplatí Evropská unie. Dotaci pětašedesát milionů právě odklepla Regionální rada soudržnosti Severovýchod. "Ze všech libereckých projektů je tento nejdál. Takže nevidím důvod, proč by neměl klapnout," říká koordinátor libereckých evropských projektů Michal Vereščák.
Památkáři se radují. Unikátní novobarokní kostel se secesními prvky, jeden z největších v Liberci, desetiletí chátral a žili v něm bezdomovci. Na počátku tisíciletí už byl prakticky na odpis. Před pěti lety jej od církve koupila firma Iberus. Hudba, výstavy, divadlo Teď z něj chce udělat koncertní, výstavní a divadelní sál a z přilehlého bývalého kláštera kapucínů centrum osvěty pro alternativní druhy energií a pro neziskovky.
"Chceme hlavně, aby si kostel zachoval vnější původní vzhled, a pokud v něm bude galerie a divadlo, budeme jen rádi," říká Jiří Křížek z libereckého památkového úřadu.
Podobných staveb je v Liberci a v celých Čechách málo. Máří Magdaléna z roku 1911 je unikátní architekturou i svým pojetím. Na počátku dvacátého století byla střediskem libereckého duchovního života.
Byla to na svou dobu moderní stavba. Měla ocelový krov a železobetonovou konstrukci či vytápění v podlaze. Kapucínský klášter byl posledním vystavěným v Čechách a připomínal spíš vilu obklopenou parkem než klášter. Později tam sídlila školka a azylový dům pro matky s dětmi.
Pokračování na str. 4 Máří Magdaléna: v kostele bude galerie i divadlo

Pokačování ze str. 1 Jednatel firmy Iberus Jiří Zeronik chce začít s opravou letos v červnu a na konci léta příštího roku budovu otevřít. "První bude bohoslužba. Slíbil jsem to církvi," poznamenal Zeronik.
Kostel je dávno odsvěcený. Za socialismu v něm byl sklad knihy. Po revoluci jej dostala zpět římskokatolická církev. Neměla ale na opravy, a tak jej nabídla k prodeji. Mezitím zloději, bezdomovci a vandalové rozkradli, co šlo.
"Jediné, co neodnesli, je kopulovitá věžička na střeše se zvonem. Tam se totiž nedostali. Z původního zařízení zbyly ještě oltářní desky, ozdoby zmizely," poznamenal Zeronik.
Centrum energie Z hlavní lodi kostela, která má na délku osmadvacet a na šířku dvacet metrů, bude po opravě sál, který se může změnit na divadlo, galerii nebo koncertní aulu, pro komorní koncerty, besedy či jednání budou sloužit kaple v postranních lodích.
Zázemí a záchody s výtahem zaberou suterén. Bývalý klášter bude patřit Centru podpory Geotermálního využití energie a neziskovkám.
"Vytápění v podlaze už dělat nebudeme. Bylo by to moc drahé. Chceme sál vytápět horkým vzduchem při jednotlivých akcích," doplnil Zeronik.
Věžičku dělníci sundají, rozeberou a opraví. Stejně tak žulové schodiště před vchodem s balustrádami a podezdívkami. "Vnitřek bude jednoduchý bez ozdob. Chceme nechat mluvit prostor," dodal Zeronik.