Města jednala o evropských dotacích

Právo | 4.3.2011

O více než dvou miliardách, jež jsou v Evropském fondu pro regionální rozvoj vyčleněny pro Liberec, Pardubice a Hradec Králové, diskutovali ve středu v Pardubicích představitelé těchto krajských měst s předsedou Regionální rady (RR) a hejtmanem Radko Martínkem (ČSSD).
„V porovnání s menšími městy jsou krajské metropole v čerpání dotací pozadu,“ řekl ředitel Úřadu RR Zdeněk Semorád a upřesnil, že na liberecké projekty podpořené z ROP Severovýchod je vyčleněno bezmála 1,2 miliardy korun, Hradec Králové může vyčerpat více než 467 miliónů.
Mezi šest schválených hradeckých projektů patří renovovaný Dům U Špuláků, rekonstruované hradby či Skautský dům K. Šimka v Sokolovské ulici. „Většina projektů se už realizuje,“ ujistil primátor Zdeněk Fink (bezp. za HKD).
Pardubice mohou vyčerpat na rozvojové projekty více než 387 miliónů korun. V realizaci je Integrační centrum sociálních aktivit, modernizace sportovního areálu TJ Sokol, skautské centrum Vinice a sportovní areál Dašická. „V Pardubicích chceme realizovat celkem deset projektů,“ řekl náměstek primátorky Pardubic Jiří Rozinek (ČSSD).
Radko Martínek upozornil, že projekty registrované po 22. září loňského roku budou mít na základě usnesení vlády z 19. ledna tohoto roku jinou strukturu financování. „Znamená to, že příjemci dostanou evropskou dotaci, ovšem bez 7,5 procenta, které k ní dříve přidával stát. O tyto prostředky musí navýšit vlastní finanční podíl na projektu,“ dodal.