Města si z dotací rozdělila osm miliard korun

Hradecký deník | 27.8.2011

Královéhradecký kraj - Regionální operační program Severovýchod, který vyplácí dotace z EU v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji, zatím příjemcům dotací proplatil 328 milionů eur, což představuje osm miliard korun. Suma tak v těchto dnech přesáhla polovinu z 656 milionů eur (téměř 16 miliard korun), které program dostal pro roky 2007 až 2013. Včera o tom informovala mluvčí rady regionu soudržnosti Severovýchod Eva Jouklová.
„Vzhledem k rychlosti čerpání, která v loňském roce nabrala na obrátkách, předpokládáme, že všechny prostředky vyčerpáme,“ uvedl předseda rady regionu a pardubický hejtman Radko Martínek. Od roku 2007 zatím získalo podporu 519 projektů. Nejvíce jich bylo zaměřených na rozvoj obcí a měst, a to 191. Za nimi následovaly projekty zaměřené na rozvoj cestovního ruchu (170), dopravní infrastruktury (105) a podnikatelského prostředí (53).
Za peníze z regionálního operačního programu Severovýchod například vznikly autobusové nádraží ve Svobodě nad Úpou, dopravní terminál v České Třebové, sportovní centrum v Rychnově, krytý bazén v Litomyšli, společenské centrum v Trutnově či Muzeum barokních soch v kostele sv. Josefa v Chrudimi.