Miliardy by měly oživit cestovní ruch

Právo | 30.11.2010

Pardubický kraj směřuje dotační peníze do míst, kde by turisté měli strávit víc než jeden den

Pardubický kraj je na posledním místě v žebříčku oblíbenosti u turistů. Vedení kraje se s tím nemíní smířit a pomocí evropských dotací chce ve výši 1,5 miliardy korun cestovní ruch konečně rozdýchat.
Hlavní pozornost se v současnosti zaměřuje na vybudování nových ubytovacích kapacit. „Nedostatečná nabídka ubytovacích kapacit je dnes asi největším problémem a důvodem toho, že turisté k nám nemíří,“ řekl ČTK krajský radní Miroslav Stejskal (ČSSD), odpovědný za cestovní ruch. Asi polovinu celkové částky, více než 700 miliónů korun, získal kraj z evropských dotací Regionálního operačního programu na rozvoj infrastruktury a doprovodných aktivit v rámci cestovního ruchu.
Lyžařská střediska v Pardubickém kraji byla po desetiletí něčím neznámým, teď se hledá cesta k jejich atraktivitě. Chystá se vybudování rozsáhlých komplexů na Králicku i v jiných místech kraje. Úctyhodné 204 milióny korun dotace vybojovala společnost Sněžník, která chce za šest set miliónů rozšířit své zimní centrum v Dolní Moravě. Kromě lanovky, nové sjezdovky a dalšího vybavení by tady měl být také hotel.
Do zcela jiného kabátu se převlékne za čtvrt miliardy lidový lyžařský areál v Červené Vodě. Sousední, o něco navštěvovanější Čenkovice získaly z dotačního balíku alespoň devět miliónů. V Dolní Moravě se také s pomocí evropských dotací postaví penzión pro pětadvacet hostů, obec dostala 4,5 miliónu na informační systémy cestovního ruchu.
Za peníze Evropské unie se má také například přebudovat středověká tvrz Orlice v Letohradu na čtyřhvězdičkový hotel s konferenčním sálem, rekonstruovat historická budova v Poličce na penzión, obnoví se turistická chata na Suchém vrchu s 28 lůžky, postaví se sruby apartmánového typu s celoročním provozem Pod Černým lesem v Žamberku a na dvojnásobek se zvýší kapacita penziónu v Moravské Třebové.
Část dotací také oživí památky a turistické cíle. Získal ji i pardubický zámek a 20 miliónů bude důležitých pro rekonstrukci muzea Emila Holuba v Holicích. Vysoké Mýto bude moci uskutečnit svůj sen vytvořením Muzea českého karosářství v bývalé městské šatlavě.
Do původní podoby bude dále opravena prvorepubliková tvrz Hůrka u Králík, milióny dostane i zámek v Cholticích, který byl zatím opravován s pomocí norských fondů, na své nutné investice roky čekal skanzen Betlém v Hlinsku, peníze budou i na keltský objekt v Nasavrkách a na některé církevní památky.