Miliardy z ROP Severovýchod zkrášlily Královéhradecký kraj. Kde všude jsou vidět? Přijďte to zjistit v červnu do Vertexu!

SPAR11_1.JPG Hradec králové - Památky v novém hávu, lepší vybavení škol, zrekonstruované mosty, silnice anebo sportoviště s moderní tváří. Kde všude v Královéhradeckém kraji pomohly evropské peníze? Přesvědčit se o tom můžete během výstavy plakátů, kterou pořádá Regionální rada Severovýchod. Jejím prostřednictvím putovaly peníze z ROP Severovýchod již na stovky projektů. V kraji už bylo proplaceno více než 5 miliard korun. Devatenáct nejzajímavějších z nich najdete do konce května v hradeckém OC Futurum a od 2. června se přestěhují do areálu Knihovny města Hradec Králové ve Vertexu.

I tato kdysi továrna na skelná vlákna prošla náročnou proměnou, za níž stály také peníze z ROP Severovýchod. Na rekonstrukci podle návrhu architekta Davida Vávry putovala dotace bezmála 130 milionů korun.

Na celý červen se knihovna zaplní plakáty dalších projektů, mezi nimiž nechybí hradecký sportovní areál Bavlna, cyklostezka na Kuks anebo bobová dráha v Mladých Bukách. Jedním z nedávno otevřených projektů se stala lanová dráha na Sněžku. Nejvyšší vrchol České republiky museli téměř rok zdolávat turisté jen po svých. Od konce loňského roku už se na ni dostanou opět pomocí lanovky. Otevřené sedačky nahradily uzavřené kabinky připomínající plující gondoly. Komfort návštěvníků se tak mnohonásobně zvýšil.

Evropské peníze však pomáhaly i v mnohem „běžnějších“ záležitostech. Za 120 milionů došlo k obnově vozového parku trolejbusů v Hradci Králové anebo také k nákupu nových autobusů, které křižují Královéhradecký kraj. Milovníci památek si zase mohou vychutnat krásy betlémů, které doposud ležely v depozitářích, jelikož třebechovické muzeum na ně nemělo místo. Až po přestavbě budovy mohlo své skvosty představit veřejnosti. Stejně tak se rekonstrukce  dočkal Františkánský klášter v Hostinném anebo vznikl Archeopark ve Všestarech.

To není zdaleka vše. Chcete vědět víc? Přijďte se v květnu podívat do OC Futurum anebo v červnu do knihovny ve Vertexu.

Pokud byste výstavu propásli, nevadí. Plakáty se přesunou na další místa. V červenci budou k vidění na vlakovém nádraží v Hradci Králové. V srpnu pak na vlakovém nádraží v Pardubicích vystřídají hradecké projekty ty, které se podařilo zrealizovat v Pardubickém kraji a v září se na libereckém nádraží objeví výběr těch nejzajímavějších projektů z Libereckého kraje.