Miliony pro Pardubice a Liberec

Mladá fronta DNES | 20.11.2013

LIBEREC, PARDUBICE Správce evropských fondů včera odklepnul miliony korun pro Pardubický kraj. Výbor Regionální rady Severovýchod včera rozdělil 135 milionů korun z regionálního operačního programu na šest projektů v Libereckém a Pardubickém kraji.
Peníze půjdou hlavně na rekonstrukci sportovišť a parků, ale pomohou například i k záchraně kostela svatého Antonína Velikého v Liberci.
Nejvíce peněz - 70,4 milionu korun - míří do Pardubic na rekonstrukci budovy tamního Sokola. Oprava budovy by podle mluvčí výboru Evy Jouklové měla skončit v červnu příštího roku.
Úspěšným žadatelem byla také Tělovýchovná jednota Synthesia Pardubice, která chce ještě v listopadu začít s rekonstrukcí loděnice nedaleko soutoku Labe s Chrudimkou. „Na projekt je vyčleněno 9,2 milionu korun a práce by měly skončit v polovině příštího roku,“ doplnila Jouklová.
Dotaci získaly také čtyři liberecké projekty. Nejvíce - 28,5 milionu korun - je určeno na vybudování odpočinkové zóny u kostela sv. Vincenta z Paoli na Perštýně.
Kromě rekonstrukce centrálního objektu projekt počítá s výstavbou rozhledny, altánů a teras. „V listopadu příštího roku by mělo být hotovo,“ doplnila Jouklová.
Na terénní a sadové úpravy a také na instalaci herních a sportovních prvků a oživení lesoparku v kampusu liberecké univerzity získal 10,6 milionu také tamní volejbalový klub.

Na své si přijdou i tropické lekníny

S žádostí o dotaci uspěla i liberecká botanická zahrada, která dostane 9,6 milionu korun na výstavbu bezbariérového skleníku, kam chce přesunout tři největší lekníny včetně viktorie královské. Práce na stavbě už začaly, otevřít by se měl v květnu příštího roku.
Dalších 6,5 milionu korun schválil ROP na záchranu libereckého kostela sv. Antonína Velikého. „Předpokládáme, že projekt dokončí římskokatolická farnost v říjnu 2014,“ doplnil předseda regionální rady a liberecký hejtman Martin Půta.
Výbor regionální rady na včerejší videokonferenci také aktualizoval plán výzev na příští rok. Od 10. ledna do konce února bude možné žádat o dotace na zdravotnické projekty. „Podpoříme výstavbu, rozšíření a modernizaci zdravotnických zařízení včetně nových technologií a vybavení. Dotace mohou získat i projekty zaměřené na integraci sociálně vyloučených skupin,“ vysvětlil místopředseda rady a pardubický hejtman Martin Netolický. Na projekty je zatím vyčleněno 425 milionů korun.