Mimoňsko a Ralsko

Pěší turistika

„Okolo Mimoně“

Juliina_vyhlidka_cmyk.jpgMimoň a Ralsko nabízí několik atraktivních turistických tras, které potěší nejen milovníky pěší turistiky a historických památek. Na červené turistické značce můžete navštívit Juliinu vyhlídku, ležící nedaleko vlakového nádraží v Mimoni nebo hrad Ralsko. Další možností je vydat se z vlakového nádraží Mimoň na opačnou stranu přes obec Brenná a Hradčanské stěny až k hradu Bezděz. V blízkosti leží také známé Máchovo jezero skýtající nejednu příležitost k turistickému vyžití.

 

Cyklistika

 „Generálská“

Trasu v délce 42 km je možné zkrátit na 20 km. Počátek i konec trasy je v obci Osečná. Za zmínku stojí vrch Stohánek, kde jsou k vidění trosky hradu  z  první poloviny 15. století a je odtud krásný výhled do okolní krajiny. Významnou přírodní památkou na trase je Rašeliniště Černého rybníka, které je útočištěm ohrožených rostlin a živočichů. Další zastávkou na Vašem cyklistickém putování po „Generálské“ může být přírodní památka Děvín – Ostrý, kde probíhala v minulosti těžba železných rud, skalní útvar Široký kámen nebo přírodní amfiteátr Divadlo. Zajímavostí je i výskyt jmelí bílého a sokola stěhovavého.

 

„Hradčanské peklo“

krajina3.jpgVýlet po „Hradčanském peklu“ je plný přírodních památek a rezervací. Mezi jinými například Cikánské skály, Meandry Ploučnice, Hradčanské rybníky, Provodínské kameny nebo Hradčanské letiště vybudované německou armádou v roce 1945. Po výletě jistě přijde vhod rekreační areál v osadě Ralsko s množstvím hotelů a restaurací. Trasa je dlouhá 46 km.

 

 

„Okruh kolem Ralska“

Bozi_hrob_cmykF.jpgMírně zvlněná krajina okolo vrchu Ralsko láká k návštěvě mnohých přírodních a historických památek. Přímo v centru Mimoně naleznete katolický kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží  a kapli Božího hrobu, která je věrnou kopií hrobu v Jeruzalémě. Dominantou regionu Ploucnice_prurva_CMYK.jpgje vrch Ralsko s troskami hradu a věží. Pozoruhodné dílo Průrva Ploučnice, které je jednou z mála technických památek, také jistě stojí za navštívění. V minulosti sloužilo jako podzemní náhon bývalého hamru. Pokud budete pokračovat dále po turistické značce, naskytne se Vám možnost navštívit několik přírodních památek (přírodní amfiteátr Divadlo, vrch Děvín – Ostrý, stolovou horu Široký kámen nebo Velký a Malý Jelení vrch).

 

„Okolo Tlustce“

Cyklotrasa pro historické nadšence dlouhá 30 km. V obci Noviny pod Ralskem mají tři chráněné chalupy a panský dvůr, kapli Nejsvětější Trojice a jeden z nejstarších stromů v regionu – lípu srdčitou. Dále budete na trase míjet středověký dvůr z 16. století v Malém Ralsku, obec Brniště, jejíž první zmínky jsou až ze 14. století , a Stráž pod Ralskem  s hradem Wartenberk, který byl později přestavěn na renesanční zámek. Přírodní dominantou Stráže pod Ralskem je jezero Horka, které nabízí závěsné vodní lyžování a množství ubytovacích a stravovacích kapacit. 

 

„Zámecká“

krajina1.jpgUž název sám napoví, že když se vydáme po trase „Zámecká“, navštívíme nejednu historickou památku. Ve městě Zákupy se nám nabízí krásný renesanční zámek, odtud můžeme jet na vrch Stohánek se zbytky skalního hrádku, který je veřejnosti volně přístupný. Pokud jsme příznivci církevních památek, určitě bychom neměli vynechat kostel Svatých Šebestiana a Fabiana z roku 1550 na náměstí Svobody v Zákupech. Do chrámového objektu jsou zasazeny kamenné náhrobky od doby renesance až po 19. století a v kryptě spočívají ostatky členů rodů pánů Berků z Dubé a Anny Marie, vévodkyně z Toskany.  Trasa dlouhá 32,5 km dále nabízí Pustý kostel, u potoka Svitávky pozoruhodná uměle vyhloubená jeskyně, která vznikla při dobývání písku a další historické pamětihodnosti, které by si návštěvníci tohoto regionu jistě neměli nechat ujít.