Ministryně Karla Šlechtová se vydá za vůní perníku. Navštíví také projekty podpořené z ROP Severovýchod

__lechtov__.jpg Pardubický kraj – Dva dny stráví v Pardubickém kraji ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Při své cestě po regionu, kde prim hraje voňavý perník anebo strarokladrubští koně či hokej, navštíví i řadu míst, kde pomohly evropské peníze z ROP Severovýchod.

Do Pardubic dorazila ministryně v pondělí odpoledne. Perný den ji čeká především v úterý. Na cesty se vydá už v 9 hodin ráno, kdy se první zastávkou stane krajský úřad v čele s hejtmanem Martinem Netolickým. Pak už zamíří do míst, kde evropské peníze nesmazatelně zanechaly svou stopu. Jedním z nich je i pardubické třída Míru anebo Tyršovy sady. Jejich rekonstrukce je v plném proudu a skončit by měla během září.

Jak se daří již dokončeným projektům, kde přispěly dotace z ROP Severovýchod, zkontroluje ministryně hned na dvou místech. Nejprve se vydá do Muzea barokních soch v Chrudimi a poté zavítá také do Švýcárny ve Slatiňanech. První zmiňovaný projekt vznikl v kostele sv. Josefa. A není divu. Baroko má na Chrudimsku bohatou tradici, kostel byl přitom dlouhá léta využíván jako sklad či místo, kde se odkládalo všechno možné i nemožné. Neutěšený stav se změnil až s projektem z ROP Severovýchod. Veřejnosti se tak bezbariérovým způsobem zpřístupnily téměř všechny prostory nově zrekonstruovaného kostela včetně sakristie. Přímo v prostorách kostela je nyní instalována expozice muzea. Asketická architektura kapucínského chrámu výborně slouží k účelům výstavy exponátů východočeského barokního sochařství a jeho chrudimské enklávy.

To Švýcárna ve Slatiňanech nabízí zase trochu jiné artefakty. Původně myslivna, poté salaš a ubytovna, dnes interaktivní muzeum. Díky projektu podpořenému více než 20 miliony korun z ROP Severovýchod se podařilo zachránit zchátralou kulturní památku a vytvořit v ní expozici věnovanou unikátnímu plemenu starokladrubského koně. Návštěvníci se zde mohou seznámit s problematikou jeho chovu, se životem profesora Bílka, zachráncem místních vraníků, k nahlédnutí jsou boxy pro koně, ti odvážnější si troufnou vyzkoušet řízení koňského spřežení. K vidění je zde také řada filmů s koňskou tematikou. V těsném sousedství Švýcárny se rozprostírají rekreační lesy Podhůra s venkovní tělocvičnou a sítí turistických tras i hipostezek, tedy další projekt podpořený z ROP Severovýchod.

Vydejte se ve stopách ministryně a objevte kouzlo pardubického regionu.

Podrobnosti k návštěvě ministryně najdete zde.