Místo koupaliště by v Liberci mohly být informační tabule o přírodě

zpravy.iDNES.cz | 31.7.2011

V areálu bývalého Lesního koupaliště v Lidových sadech by mohlo vyrůst Lesní informační centrum o přírodě a ekologii. Lidé by tam našli naučné tabule, sportovní hřiště či prolézačky. Počítá se i s místem pro koupání, původní koupaliště ale zachované nebude. Jeho oprava by přišla příliš draho a pravděpodobně by nedostalo dotace.

"Naším zájmem je podchytit návštěvníky, kteří do prostoru kolem Lesního koupaliště chodí a pro něž tam zatím chybí jakékoliv aktivity," objasnil záměr vedoucí střediska ekologické výchovy Divizna, které s projektem společně s Městskými lesy Liberec přišlo, Aleš Kočí. Do areálu chtějí umístit herní prvky pro děti i dospělé. "Plánujeme tam kiosek s občerstvením a informačním pultem pro návštěvníky Jizerských hor a této části Liberce," upřesnil. Divizna chce v jednoduchém dřevěném domě umístit své pracoviště, a to dvě kanceláře pro lektory a vzdělávací místnost. Městské lesy by tu měly hájenku.

Legendární koupaliště chátrá již od konce devadesátých let. Teď by se znovu mohli lidé v areálu vykoupat. Bazén, který tam je, ovšem zachován nebude. "Chceme zachovat přírodní vodní plochu. Bude sloužit k ekologické výchově s ukázkami rostlin Jizerských hor, ale lidé se tam můžou osvěžit," doplnil Kočí. Na přítoku potoka by se mohly objevit kaskády či tůňky, které by sloužily ke koupání.

Město samotné koupaliště nechce obnovit. Investice by přišla minimálně na devět milionů korun, navíc by muselo splňovat přísné hygienické a stavební normy. "Dnes už víme, že v rámci Integrovaného plánu rozvoje města je projekt obnovy koupaliště neprůchodný, a tak se snažíme najít takový projekt, jenž by měl šanci dostat dotaci," vysvětlil náměstek primátorky pro územní plánování Jiří Rutkovský. Na obnovu koupaliště by stačilo "jen" 15 milionů korun

Obnova koupaliště byla původně zařazena mezi projekty IPRM, nakonec se tam nevešla. Město prý nechtělo riskovat, že záměr neschválí regionální rada. V dřívějších projektech se odhady na obnovu koupaliště pohybovaly i ve stovkách milionů korun. Podle opozice byly ceny značně přemrštěné. Podle odborníků by se dalo koupaliště znovu do provozu asi za 15 milionů korun.

Bývalé liberecké Lesní koupaliště v Lidových sadech

"A to včetně vybetonování vany koupaliště. Samotná rekonstrukce bazénu speciálním betonem vychází dle propočtu odborné firmy na 2,7 milionu korun," uvedla nedávno bývalá náměstkyně primátora pro sport a školství Zuzana Kocumová.

Lidé na koupaliště vzpomínají s nostalgií. "Zamlada jsme byli na Lesním koupališti pečení vaření. Na koupání to moc nebylo, voda tam byla vždycky strašně studená, ale chodily tam hezké holky a měli tam dobré pivo. Dokonce se tam kdysi pořádal i rockový festival. Teď je to smutná vzpomínka," uvedl Liberečan Jiří Bayer.