Modernizace tramvajové trati v Liberci pokračuje zatím bez dotací

Zpravodajství ČTK | 11.6.2010

Liberec 11. června (ČTK) - Bez ohledu na to, zda získá dotace z evropských fondů, zahájil Dopravní podnik ěsta Liberce (DPML) další etapu modernizace tramvajové trati. Stavba má v budoucnu dovést tramvajovou dopravu až na největší liberecké sídliště Rochlice, kde žije kolem 16.000 lidí. Letošní zhruba 900 metrů dlouhá etapa přijde zhruba na 150 milionů korun. Dopravní podnik žádá dotaci z Regionálního operačního programu a zatím stavbu financuje dodavatelským úvěrem. Novináře o tom dnes informoval ředitel dopravního podniku Jiří Veselka.

 Modernizace tramvajové trati z centra Liberce na Vratislavice a vybudování nové odbočky do Rochlice jsou v současné době největší investiční akcí dopravního podniku i města. V Liberci je třeba v příštích letech modernizovat či dostavět více než dva kilometry tramvajové trati, což podle odhadů představuje investici za tři čtvrtě miliardy korun. "Rádi bychom na sídliště jezdili do roku 2014," řekl již dříve ČTK liberecký primátor Jiří Kittner. Dnes jezdí do Rochlice a Zeleného Údolí jen autobusy, náporu cestujících ale nestačí. Lidí v lokalitě navíc kvůli nové výstavbě stále přibývá.

 V letošním roce se podle Veselky dočká úprav zhruba 900 metrů dlouhý úsek trati kolem bývalé Textilany až po zastávku U Lomu. Už na jaře vykáceli dělníci náletové dřeviny kolem trati, posunout se musely troleje. "Čekají nás přeložky sítí a Harcovský potok bude nutné částečně zatrubnit, postavit je třeba také opěrnou zeď, která umožní přidat další kolej u křižovatky ulic Jablonecká a Kunratická," dodal Veselka. Celý úsek bude vybudován jako dvoukolejný. "Počítáme s výlukou tramvajové dopravy do Vratislavic zřejmě v srpnu a v září, ale nelze vyloučit, že se práce protáhnou až do října," dodal ředitel dopravního podniku.

 Práce na modernizaci trati na Vratislavice začaly už v roce 2008 přestavbou terminálu městské dopravy v centru, která stála téměř 70 milionů korun. Díky tomu se mohou na terminálu otáčet tramvaje. Nová úprava umožňuje i připojení nové linky do Rochlice. Loni byla dokončena další část modernizace za 190 milionů korun. I ji financoval podnik z větší části z evropských dotací. Původně se měl úprav dočkat jen půlkilometrový úsek trati v Mlýnské ulici, nakonec se ale podařilo získat další peníze a opravit ještě o 100 metrů trati více.

 DPML je největší společností ve vlastnictví města Liberce, které bylo ještě na začátku loňského roku stoprocentním vlastníkem společnosti. Od loňského listopadu je spoluvlastníkem dopravce i sousední Jablonec nad Nisou, který do firmy vložil majetek za zhruba tři miliony korun a za to získal méně než půl procenta akcií firmy se základním kapitálem 785,734 milionu korun. Firma s 520 zaměstnanci dosáhla loni výnosů 488,716 milionu korun a její hospodaření skončilo ziskem 1,483 milionu korun.