Za zajímavostmi nejen do muzeí

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet v severovýchodních Čechách? Zkuste některý z tipů na místa, kde k poutavému pohledu do historie pomohly evropské peníze z ROP Severovýchod.

Františkánský klášter v Hostinném

hostinne_klaster_002.jpg

Několikaleté úsilí o záchranu a novou podobu Františkánského kláštera bylo uzavřeno. Do objektu se přestěhovala městská knihovna. Veřejnost tu najde i přednáškový sál, prostor pro výstavy i hudební vystoupení nebo Galerii antického umění v přilehlém kostele. Celý komplex tak dostal multifunkční rozměr s širokými možnostmi. Více se dozvíte v dalším díle rozhlasového pořadu níže.

 

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Centrum textilního tisku v České Lípě

DSC_1761.JPG

Ve zrekonstruovaném hospodářském stavení vodního hradu Lipý vzniklo návštěvnické a poradenské centrum textilu. Turisté se mohou těšit na zážitkovou expozici, vybavenou interaktivními prvky. Zrestaurovaly se cenné textilní sborníky a zajistila se jejich digitalizace. V kraji tak vznikla ojedinělá sbírka. Letos tady vstupují do páté sezony od otevření po rekonstrukci. Více se dozvíte v dalším díle rozhlasového pořadu níže.

 

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Muzeum___esk__ho_karos____stv__.JPG

Rekonstruovaná budova bývalého soudu a vězení na náměstí Přemysla Otakara II. nabízí od podzimu 2014 prostory pro městské infocentrum, galerii a zejména pro Muzeum českého karosářství. Tradice automobilového průmyslu ve Vysokém Mýtě sahá k podnikateli Sodomkovi, jemuž město tímto způsobem chtělo vzdát poctu. V muzeu jsou k vidění nejen historické automobily, ale i saně anebo plány či modely, které vzniku předcházejí. Více se dozvíte v dalším díle rozhlasového pořadu níže.

 

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

L1040866.JPG

Objekt bývalé Rentzovy barokní tiskárny na Kuksu dostal díky zajímavému projektu opět svou tvář. Zrekonstruovaná stavba byla slavnostně otevřena v květnu 2014. Součástí objektu jsou ukázkové dílny knihtisku, výroby ručního papíru, mědirytu, vazby knih a restaurování s nabídkou workshopů a tisku na funkčních replikách mědirytinového a knihtiskařského lisu ze 17. století. Vybudována byla i turistická naučná stezka okolo šesti barokních pousteven na bývalém Šporkově panství. Více se dozvíte v dalším díle rozhlasového pořadu níže.

 

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Muzeum Čtyřlístku a Jarmilina naučná stezka kolem Máchova jezera

doksy_ctyrlistek_jezero_004.jpg

V Doksech mají díky dotaci muzeum legendárního komiksu Čtyřlístek, kde jsou k vidění všechna čísla populárního časopisu, postavy Bobíka, Fifinky, Pindi a Myšpulína v životní velikosti a spousta her s motivy známých postaviček. V okolí Máchova jezera byla vybudována naučná stezka „Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku“, kde čekají nejen na děti komiksová zastavení s drobnými hádankami a úkoly. Více se dozvíte v dalším díle rozhlasového pořadu níže.

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player