Muzeum českého karosářství získalo odklad

Právo | 1.3.2013 |

Letos v září mělo být dokončeno Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě. Komplikace při přestavbě historické budovy soudu tento termín vážně ohrozily.
Město proto požádalo regionální radu NUTS II o prodloužení termínu, aby nepřišlo o téměř padesátimiliónovou dotaci. „Naše důvody byly uznány, získali jsme možnost termín dokončení o rok odložit,“ oznámil včera starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek (ČSSD).
„Stavební firma až během prací zjistila, že v podzemí objektu bývalého soudu jsou kaverny a nosné sloupy vlastně visí ve vzduchu. Stavbu bylo třeba zastavit, zadat statický posudek a připravit možné řešení. Teď jsme povinni vypsat výběrové řízení na tyto vícepráce,“ dodal starosta.
„Podle současné zákonné úpravy musí toto výběrové řízení projednat zastupitelstvo, což už se stalo. Věřím, že nevyužijeme celý rok, který jsme získali navíc. Jednáme se stavební firmou, aby se ten termín dokončení tak o tři měsíce zkrátil, takže by muzeum mělo být hotovo příští rok v květnu červnu,“ odhadl místostarosta Vysokého Mýta František Jiraský (nezávislý).
„Problémy s rekonstrukcí budovy bývalého soudu ale nezastavily celou investici. Pracuje se na objektu bývalé věznice a práce mohou pokračovat i v meziprostoru mezi soudem a šatlavou, kde už byl ukončen archeologický výzkum a je vybetonována základová deska,“ ujistil Soušek.
Původní rozpočet na Muzeum českého karosářství byl 104 milióny korun, po úpravách byla vysoutěžena cena 85 miliónů korun. „V projektu jsme neškrtali jen proto, abychom ušetřili. Změnili jsme projekt tam, kde bychom šli do velkého rizika. Zrušil se suterén mezi objekty, protože by hrozilo, že poškodíme základy okolních domů, a odmítli jsme opravu podkroví v budově věznice, protože bychom tam získali poměrně malé prostory s neúměrně vysokými náklady,“ řekl Soušek.
Celkové vlastní náklady na stavební práce jsou dnes necelých 48 miliónů korun, zvýšené náklady na sanace podzemí soudní budovy zatím nebyly vyčísleny. „Odborná veřejnost se o stavbu muzea zajímá, obracejí se na nás s podněty i s nabídkami exponátů. Věřím, že muzeum bude mít nádhernou a zajímavou expozici,“ těší se starosta.