Muzeum krajky ve Vamberku přivítalo první návštěvníky. Ušetřete na vstupném díky ROP Severovýchod

Muzeum krajky ve Vamberku v publikaci Kam na výlet Vamberk – Od roku 2011 mohli návštěvníci města spjatého s krajkářským řemeslem obdivovat ručně vyrobené skvosty jen v malém krámku na náměstí. Muzeum krajky se na dlouhé měsíce zahalilo lešením a poté řemeslníci opanovali také vnitřní prostory objektu. Také díky bezmála 26 milionové dotaci z Regionálního operačního programu Severovýchod se podařilo celou budovu zrekonstruovat a zpřístupnit návštěvníkům i její druhé patro. Slavnostní otevření se uskutečnilo v sobotu 17. května.  

Nově je k vidění více exponátů, ale především se muzeum stalo moderní institucí, kde si na své přijdou i milovníci technických vymožeností. Kromě tradičních vitrín, které však připomínají spíše křehké bubliny, je pro návštěvníky připraven krátký film o historii krajkářského řemesla a v další části muzea si zase mohou vyzkoušet svoji zručnost. Nechybí tady totiž zjednodušená verze herdule, tedy polštáře, k němuž jsou jednotlivé paličky přichyceny. Na své si přijdou i menší děti, které si mohou na interaktivní tabuli poskládat puzzle anebo složit správný tvar krajky z kostek. Navíc nově je objekt díky výtahu přístupný i vozíčkářům. „Jsem velice ráda, že se podařilo celé muzeum zrekonstruovat a můžeme tak návštěvníkům nabídnout komfortnější prostředí a především zajímavou a moderní expozici. Prostor k promítání je navíc také možné využít k pořádání menších seminářů či diskuzí,“ uvedla Irena Krejčí, ředitelka Muzea a galerie Orlických hor, pod nějž muzeum ve Vamberku spadá.

Navíc se díky Regionální radě Severovýchod můžete do Muzea krajky ve Vamberku podívat se slevou. A nejen tam. Stačí jen získat brožuru Kam na výlet, v níž najdete tipy na zajímavé turistické cíle a další atrakce, které byly podpořeny z Regionálního operačního programu Severovýchod v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji. Součástí publikace je také dvacet slevových kuponů na vstupy do vybraných památek. Stačí pak pouze kupon vytrhnout a uplatnit při koupi vstupenek. Publikace Kam na výlet je zdarma dostupná ve vybraných informačních centrech ve všech třech krajích.