Muzeum postaví v úsporné variantě

Orlický deník | 9.4.2011

Vysoké Mýto – Tak zvanou úspornou variantu B rekonstrukce a úprav budov bývalého okresního soudu a vězení schválili městští zastupitelé. V praxi to znamená, že město letos přijme dotaci z evropských fondů na tuto rozsáhlou akci a doplní ji svým podílem financování tak, aby se rekonstruovaly objekty a v nově postaveném traktu uprostřed areálu vzniklo „Muzeum českého karosářství“.
Akce se řadí mezi největší stavební záležitosti posledních let, letos by měla „spotřebovat“ asi jeden milion korun. „Bude to první etapa potřebná k provedení vlastního projektu, přičemž víme, že když dojde na demolici, archeologové se budou chtít dostat k místu jako první. Zvolená varianta splňuje požadavky projektu, našel se i kompromis mezi zastánci verze ´z muzea málo´ a zastánci názorů, že muzeum zde musí být ve velkém rozsahu. Předběžný odhad nákladů na původní velmi rozsáhlou variantu byl asi sto milionů korun, po určité redukci by měly náklady být osmašedesát milionů a k tomu daň z přidané hodnoty. Nyní čekáme, jak si se záměrem poradí regionální rada Severovýchod, která by nám měla upřesnit dotaci z evropských fondů na tuto akci. Město by zřejmě muselo vejít do překlenovacího úvěru, upravil by se i projekt, protože se pochopitelně bude jednat o výši zajištěných financí,“ komentoval situaci starosta města Miloslav Soušek.
Muzeum musí být podle původních záměrů dokončeno do roku 2013. „Zatím se ztratilo asi půl roku, z původního návrhu, co by měl všechno zahrnovat, jsme se zbavili suterénu. Když se rychle podaří zajistit soutěž o dodavatele díla, začne se stavět brzy. Udržitelnost projektu je pět let, potřebujeme hlavně opravit budovu soudu, kde vznikne také informační centrum, prostory pro městskou galerii, sál pro setkávání obyvatel a další části. Myslím si, že automobily rozhodně z plánů nezmizí, budou tam spolu s hasicí technikou,“ dodal starosta. Podle plánu letošních investičních akcí města by se výběrové řízení na dodavatele mohlo konat v říjnu, jako plánovaný termín zahájení projektu je označován listopad.