Na 23 školách na severovýchodě Čech se zlepší podmínky k výuce

Zpravodajství ČTK | 21.1.2011

 Liberec 21. ledna (ČTK) - Na 23 školách na severovýchodě Čech se zlepší podmínky k výuce. Rada Regionálního operačního programu (ROP) mezi ně rozdělí dotaci 157 milionů korun z evropských fondů. Peníze jsou určeny pro střední školy a odborná učiliště v Královéhradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji, sdělila dnes ČTK mluvčí rady Eva Jouklová. O dotace se ucházelo 31 projektů, mezi neúspěšnými skončila mimo jiné i sklářská průmyslová škola v Kamenickém Šenově na Českolipsku.

 Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě. Škola žádala z ROP o dotaci na přestavbu kovářské dílny a svařovny, nové vybavení ateliéru designu světelných objektů a počítačové třídy. "Projekt za více než půldruhého milionu korun měl zásadním způsobem přispět k obnově vybavení a zkvalitnění výuky," řekl dnes ČTK zástupce ředitelky školy František Janák. Kraj ale projekt zastavil, stejně jako loni nepodpořil další dva projekty školy zaměřené na oblast vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 Janák je přesvědčen o tom, že je to jen další krok kraje ve snaze školu zlikvidovat. Škola se dlouhodobě potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady. V posledních letech se totiž i tady projevil útlum sklářství a zájem studentů klesá. Loni v Šenově studovalo 70 žáků, letos jich je ve čtyřech ročnících jen 62. Na každého učitele připadají tři studenti. Liberecký kraj odmítá doplácet miliony na provoz umělecké průmyslovky a chce ji sloučit se sklářskou školou v nedalekém Novém Boru.

 Podle náměstka libereckého hejtmana pro školství Radka Cikla ale kraj dotaci konzultoval s odborem regionálního rozvoje. "Pravidla pro dotace z EU jsou velmi přísná a nám by hrozilo, že budeme muset peníze vracet," řekl ČTK Cikl. Nelze totiž podle něj vyloučit, že školu zařadí ministerstvo do nové skupiny takzvaných škol rodinného stříbra a převezme ji do správy. Změna zřizovatele by podle Cikla mohla být považována za zmaření investice a kraj by peníze musel vrátit. Při špatné ekonomické situaci školy navíc není možné garantovat zachování provozu po dobu pěti let, což je povinná udržitelnost projektu.

 Liberecký kraj získal z ROP podporu pro sedm školských projektů za více než 20 milionů korun. Z evropských a státních fondů na ně dostane 17,8 milionu, zbytek dofinancuje z vlastního rozpočtu. Z Libereckého kraje uspělo s žádostí o dotaci také soukromé nábytkářské učiliště v Liberci. Největší část dotací směřuje do Královéhradeckého kraje, kde získalo podporu 13 projektů. Největší je projekt na podporu výuky technických oborů ve Střední průmyslové škole v Turnově, který získal z EU bezmála 34 milionů. Z Pardubického kraje uspěly dva projekty, které se podělí o 18 milionů korun.