Na Hradecku nás čeká víkend s Martinou a Martinem

b__l___v____.jpg Pranostiky praví, že 11. listopadu, kdy slaví svátek sv. Martin, začne poletovat první sníh a Martin tak přijíždí na „bílém“ koni. S tímto datem jsou však spojené i další staročeské zvyky a obyčeje. Například se ten den servíruje svatomartinská husa či tradiční sladké rohlíčky nebo se ochutnává svatomartinské víno. To vše nás čeká tento víkend na Hradecku.

Dnes v 16 hodin přijede Martin na bílém koni pod Bílou věž v Hradci Králové. Pod hradeckou dominantou se budou ochutnávat svatomartinské rohlíčky, víno a medovina. Nachystány jsou i svíčky a vánoční zboží, také doprovodný kulturní program a prohlídka Bílé věže.

V sobotu 12. listopadu se od  9 do 16 hodin konají  v královéhradeckém Adalbertinu Martinské trhy, tedy tradiční jarmark lidových řemesel s občerstvením a tipy na vánoční dárky.

V neděli 13. listopadu od 13 hodin přijede na zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou na bílém koni Martina. Akce s podtitulem Turistická sezona na Hradecku s příchodem zimy nekončí. Slibuje sváteční prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech, prodej a ochutnávky tradičních svatomartinských specialit a vína, ve stáncích nabídku vánočního rukodělného zboží. Děti vyzkouší hod podkovou a čekají je i další překvapení.

Akci spolufinancuje ROP Severovýchod jako jednu z mnohých pořádaných v rámci projektu Hradecko - efektivní koordinace aktivit v oblasti cestovního ruchu. Hradecká kulturní a vzdělávací společnost získala na tento projekt dotaci přesahující tři miliony korun.