Na obnovu Kuksu jsou třeba další miliony korun

Hospodářské noviny | 12.1.2011

Sedm projektů, které souvisejí s obnovou barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku za zhruba půl miliardy korun, usiluje o získání dalších 123 milionů korun z evropských dotací. O tom, které z projektů uspějí, rozhodnou členové Výboru Regionální rady letos v červnu.
O peníze žádá například obecně prospěšná společnost Revitalizace Kuks, která chce získat 31 milionů korun na oživení jednoho z barokních lázeňských domů, na rekonstrukci historické tovární vily a vytvoření návštěvnického centra na Kuksu. Projekt za více než 25 milionů korun předložil také Obecní úřad v Kuksu, který chce rekonstruovat centrum obce či vybudovat vycházkové okruhy.
Projekt Kuks – Granátové za téměř půl miliardy korun počítá s rozsáhlou obnovou hospitalu, v letošním roce by měly začít první stavební práce. V dosud nevyužívaném křídle by mělo vzniknout vzdělávací centrum, obnova čeká původní klášterní zahradu či terasy před hospitalem.
Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze hospital s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu.

Projekt Kuks – Granátové za téměř půl miliardy korun počítá s rozsáhlou obnovou hospitalu, v letošním roce by měly začít první stavební práce.