Na opravy silnic dostal kraj téměř půl miliardy

Mladá fronta DNES | 15.11.2010

Liberecký kraj získal z evropských fondů skoro 410 milionů korun na rekonstrukce svých silnic. Deset úspěšných projektů zahrnuje kruhové objezdy a zásadní přestavby více i méně frekventovaných silnic.

Více než čtyř set milionová dotace z evropských fondů má v příštím roce zvýšit bezpečnost na deseti místech krajských silnic. Spolu s podílem kraje a státu se investice blíží k půl miliardě. Jedná se převážně o rekonstrukce léta zanedbávaných úseků. V Liberci, Turnově a Mimoni vzniknou nové okružní křižovatky.
Liberecký kraj jako majitel silnic se na financování musí také podílet. „Mělo by to být kolem 35 milionů, se kterými dlouhodobě počítáme. Bylo by ale krajně nepříjemné, kdyby se na financování nepodílel také stát, pak by naše investice vzrostla na dvojnásobek,“ uvedl krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp. Většina prací má být hotová v příští stavební sezoně.
„K nejdražším projektům v Libereckém kraji patří rekonstrukce dvou silnic třetí třídy mezi Pelechovem a Záhořím a Semily a Záhořím, dohromady dotované téměř 55 miliony. Nákladná bude také přestavba mimoúrovňové křižovatky silnice I/35 a ulice České mládeže v Liberci, na kterou je schválena dotace téměř 54 milionů,“ uvedl Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, kde se rozdělují peníze z evropských fondů pro Liberecký, Královehradecký a Pardubický kraj.
Okrskovou silnici vedoucí mezi Pelechovem na Železnobrodsku a Semily využívají nejen místní a turisté jedoucí třeba na Kozákov, ale také těžká nákladní doprava jezdící do kamenolomu. Po nákladné rekonstrukci by se měla zvýšit bezpečnost lidí v obcích, hlavně v Záhoří. „Navíc dva ze třímostů na těchto silnicích jsou v nevyhovujícím stavu, takže jeden čeká modernizace a druhý celková rekonstrukce,“ přidává Sepp další důvod, proč jde největší částka právě sem.
Po několika letech slibů a průběžného záplatování se rekonstrukce dočká také silnicemezi turisticky oblíbenými místy Malá Skála a Frýdštejn. „Tady jsme zaznamenali hodně stížností odmístních samospráv, proto jsem tuto komunikaci zařadil mezi žádosti o dotaci,“ říká Sepp.
Rekonstrukce mostu a nový kruhový objezd na křížení silnice I/35 a ulice České mládeže v Liberci v blízkosti obchodního centra Nisa má zvýšit bezpečnost provozu a zároveň umožní průjezd všech typů nákladních aut do průmyslové zóny.
Dvě okružní křižovatky vzniknou v rámci rekonstrukce ulice 5. května v Turnově, kde nyní probíhá oprava kanalizace. Další dva kruhové objezdy zvýší bezpečnost na Kozinově náměstí a Náměstí ČSLA v Mimoni.
Padesáti milionová investice do přeložky silnice zklidní dopravu v Chrastavě. „Nová silnice povede kolem řeky Jeřice. Tato úprava umožní dopravní zklidnění v centrální části města a odklon zásobovací dopravy pro průmyslový závod,“ dodává Sepp.
Jaké silnice v kraji jsou nejvíce rozbité? Kam by měly jít peníze?
Pište na jaroslav.horeni@mfdnes_cz

FAKTA Velké opravy silnic v kraji pro rok 2011 Celkové výdaje 482 mil., dotace EU 409 mil. Semily - Záhoří, Záhoří - Pelechov (III/2921, III/2922) náklady 64,5 mil. / dotace EU 54,6 Liberec (přestavba křižovatky silnice I/35 a ulice České mládeže) náklady 63,4 mil. / dotace EU 53,9 Turnov (ulice 5. května) náklady 63 mil. / dotace EU 53,5 Jablonecko (Kokonín - Bratříkov) náklady 54,9 mil. / dotace EU 46,7 Jablonecko (M. Skála - Frýdštejn) náklady 54,6 mil. / dotace EU 46,4 Příklady oprav. Zdroj: Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod