Nejlepší stavby: kostel a nádraží

Mladá fronta DNES | 17.9.2011

PARDUBICE Stavbami roku 2011 v kraji se podle soutěže uspořádané již po páté Pardubickým krajem a svazy architektů i podnikatelů staly: Muzeum barokních soch v Chrudimi a Multifunkční terminál v České Třebové.
Vítěz v kategorii Stavby občanské vybavenosti zabodoval vydařenou přeměnou památkově chráněného kapucínského kostela a přilehlých zahrad. Suterén kostela slouží jako technické zázemí a koncertní a výstavní prostor. Druhé nadzemní podlaží slouží jako výstavní prostor pro třicet restaurovaných barokních soch a dřevěných plastik, ve třetím nadzemním podlaží je zavěšená konstrukce badatelny. Zahrady jsou oddechovým centrem, včetně hřišť pro děti a pódia pro kulturní vystoupení. „S pomocí čtyřicetimilionové dotace z Regionálního operačního programu Evropské unie mohla vyrůst výjimečná stavba, která už nyní bojuje také o titul v mezinárodní soutěži LivCom v Jižní Koreji,“ řekl předseda poroty , vicehejtman Roman Línek.
Českotřebovská modernizace přednádražního prostoru se stala vítězem v kategorii Stavby inženýrské a dopravní. Investory obou vítězných staveb jsou města. Zvláštní uznání od poroty obdržely čtyři stavby: integrační centrum sociálních aktivit v Pardubicích Kosatec, krytý plavecký bazén v Litomyšli, modernizace silnice Seč - Běstvina a rekonstrukce centra volnočasových aktivit v Nekoři.