Některé opuštěné areály mají štěstí. Jiné chátrají dál

Liberecký deník | 16.6.2010

Bývalých průmyslových areálů, ve kterých už dávno skončila výroba a jež chátrají, stále v Libereckém kraji přibývá. Roste ale také počet brownfieldů, u nichž se podařilo najít nové využití. Ty přežijí nynější dobu.

Liberecký kraj – V Libereckém kraji přibývá opuštěných areálů, kterým se díky revitalizaci dostalo nového využití, nebo se jejich rekonstrukce připravuje. Agentura regionálního rozvoje, která databázi takzvaných brownfieldů pro Liberecký kraj spravuje, eviduje v současné době devět dokončených projektů a dalších 16 ve fázi realizace či záměru. Stále je to ale málo. V databázi brownfieldů v Libereckém kraji je 445 objektů a stále jich přibývá. To potvrdil Marek Pšenička z agentury rozvoje.

Mezi brownfieldy jsou také zámky

Brownfield je pozemek nebo třeba bývalý průmyslový objekt, který není využívaný, je zanedbaný, zchátralý a v řadě případů i kontaminovaný. Nemovitost nelze využít bez revitalizace, což často představuje náklady v řádech desítek i stovek milionů korun.
V Libereckém kraji je nejvíce nevyužívaných areálů ve Frýdlantském výběžku a na Českolipsku, kde leží 40 procent lokalit, převážně nevyužitých zemědělských a průmyslových objektů.
„V krajské databázi jsou ale i nedokončené objekty, bytové domy a také třeba zámky v Horní Libchavě, Stráži pod Ralskem nebo ve Stvolínkách,“ dodal Pšenička.

Zájem o objekty není příliš velký

Přestože je na revitalizaci takových objektů možné čerpat dotace z několika fondů, zájem o ně není mezi investory velký.
Nové využití komplikují vysoké náklady a často také nevyjasněné majetkové poměry. Zejména u výrobních nebo skladových areálů bývá problémem i dopravní dostupnost. „Investoři většinou vyžadují, aby byl objekt nejvýše kilometr od nějaké hlavní silnice,“ poznamenal náměstek hejtmana Vít Příkaský (ČSSD). Řada investorů by podle něj nejraději objekt zbourala a postavila nový, který by lépe odpovídal potřebám podnikatelů. To ale v některých případech vůbec není možné, řada areálů je chráněnou památkou. I přes tyto problémy jsou už v kraji některé zajímavé projekty, které se podařilo uskutečnit. K těm nejznámějším patří zábavní a společenské Centrum Babylon, které vzniklo přestavbou bývalé textilní továrny Hedva v centru Liberce. Bývalý závod Kolory ve Slané u Semil zase přestavěla společnost Beneš a Lát na moderní slévárnu a strojírnu.
Textilní továrna v Semilech slouží dnes městskému úřadu a v bývalých kasárnách v Turnově sídlí střední škola.
„Ve zchátralé faře ve Stráži pod Ralskem vzniklo Místní centrum setkávání, zanedbaná usedlost v Oldřichově v Hájích se zase proměnila v centrum ekologické výchovy,“ vyjmenoval Marek Pšenička. Řada dalších projektů se podle Pšeničky v současné době připravuje, a to díky podpoře z unijního Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Nového využití se tak dočká třeba objekt bývalé Koruny v Žandově. Historická budova na náměstí bude po rekonstrukci sloužit jako sídlo městského úřadu, knihovny i jako prostor ke společenským akcím. VČeské Lípě zase díky dotacím rekonstruují bývalou středověkou šatlavu pro potřeby archeologického muzea. Novou podobu i využití získá také areál společnosti Baltaxia v Příšovicích nebo bývalá požární zbrojnice v Jablonci nad Nisou.