Nová přístavba dětského centra dá dětem větší pocit bezpečí v rodinném prostředí. Pět nových bytů vzniklo i díky dotaci z ROP Severovýchod

Slavnostní otevření přístavby Dětského centra ve Dvoře K Dvůr Králové nad Labem – Příjemnější prostředí, které se blíží životu v běžné rodině, teď mají v Dětském centru ve Dvoře Králové nad Labem. Díky evropským penězům z ROP Severovýchod byla vybudována nová přístavba, v níž jsou čtyři jednotky v podobě bytů simulujících rodinné prostředí. Pátý byt pak slouží jako infekční pokoj. Slavností otevření nové části centra se uskutečnilo v pátek 2. října za přítomnosti hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France.

Nová část dětského centra přispěje k trendu výchovy dětí v zařízeních ústavní péče v podmínkách simulujících výchovu v rodině. Součástí je i kojenecká část pro ty nejmenší opuštěné děti, například odložené v baby boxech. „Jde vlastně o koncept obytných prostor, kde si mají děti připadat jako doma. Musí se učit návykům při jídle, v kuchyni, v hygieně. Nám přijdou ty návyky běžné, ale těmto dětem scházejí a musí si je vypěstovat, aby byl pro ně později přechod do pěstounské péče snadnější,“ říká radní Jana Třešňáková, která má na starosti krajské zdravotnictví. Projekt přístavby dětského centra vyšel na 15,5l milionu korun.

Peníze jsme sehnali přes ROP Severovýchod a je to krásná ukázka toho, kam a jak se dá investovat z tohoto regionálního operačního programu smysluplně. Nové zařízení je první svého druhu v kraji a vzpomínám, když se přístavba teprve začínala plánovat. Přeji všem zaměstnancům, aby jim sloužilo, jak má, při nelehké práci, kterou dělají,“ doplnil hejtman kraje a současně také 1. místopředseda Regionální rady Severovýchod Lubomír Franc.

Děti také při příležitosti otevření přístavby dostaly velkou sbírku hraček, knížek a společenských her, které pro ně nashromáždili během několika předchozích dní zaměstnanci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Do Dětského centra ve Dvoře Králové nad Labem jsou přijímány děti, nad nimiž je nařízena ústavní výchova, děti týrané, ohrožené prostředím, ale také děti mentálně, či zdravotně postižené. V souladu se současným evropským trendem se také v České republice začíná výchova dětí starších jednoho roku v zařízeních ústavní péče přesouvat ze skupinové výchovy do podmínek simulujících výchovu v rodině. To usnadňuje pozdější adopci dítěte, nebo zařazení do pěstounské péče.

Fotogalerii z otevření si můžete prohlédnout zde.