Nová tvář Holovous

Jičínský deník | 21.7.2010

Za více než 23 milionů korun se tři vesnice z Podchlumí – Holovousy, Chodovice a Chloumky dočkají úprav návsí i dalších prostranství. Stanou se tak atraktivním místem k bydlení?

Holovousko – Dalo by se říct, že peníze z evropských fondů doslova prší z nebe. Není to ale tak docela pravda. Aby na dotace starostové vůbec dosáhli, předchází tomu stovka hodin vysilující práce. Přesto se toho řada z nich nebojí. Vědí totiž, že truhla s evropskými financemi není bezedná, a příště by už tolik potřebné příspěvky nemuseli dostat.
V předchozích dnech jsme čtenáře Deníku informovali o úpravách veřejných prostranství v obci Holovousy a přilehlých Chodovicích, které jsou právě financovány z dotací Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, a to částkou přes 21,5 milionu korun. Obec Holovousy si na svůj projekt také přispěje částkou 1,7 milionu korun. Práce začalyv dubnu a mnoho dílčích bodů projektu revitalizace je již splněno. Holovousy mají na návsi vysázenou zeleň, vysypané chodníčky a také nové dětské průlezky. ,,Jsem s prací paní starostky velmi spokojená. Náves vypadá krásně. Dceři se líbí hlavně dětské hřiště,“ sdělila místní obyvatelka, paní Lorenčíková. V rekonstrukci je nyní i obecní úřad, jehož budova bude rozšířena nástavbou. Na jaře byla dokončena oprava komunikace před holovouským zámkem. Místní areál fotbalového hřiště už nebude patřit jen milovníkům kopané, vznikne zde i skate park a víceúčelové hřiště za 3,2 milionu korun. Ve spádové obci Chodovice je nová autobusová zastávka, informační tabule a rovněž obnovené pěšiny. I chodovický kostel, kde místní pravidelně pořádají kulturní akce, bude vylepšen o vybavení jako jsou židle, osvětlení, promítací zařízení či teplozářiče. Před kostelem přibudou nové lavičky, a restaurátoři opraví i vstupní kamenné schodiště.,,Projekt poběží do roku 2011, většina však bude hotova ještě letos,“ uvedla starostka Martina Berdychová.,,Nejdéle potrvají restaurace soch a náhrobků,“ dodala. Třetí obcí, kterou projekt zasáhne, jsou Chloumky. Touto malebnou vesničkou vede i trasa cyklostezky, proto zde stojí i nová informační tabule s mapou, stojany na kola a odpadkové koše. Po návsi je rozsázena spousta dřevěných laviček. Místu dominuje rybník, který se po padesáti letech konečně dočká revitalizace. Přes něj povede i nová lávka. Také zde se budou opravovat kamenný křížek a studánka.