Nové autobusy v Chrudimi a v Královéhradeckém kraji

Jedenáct nových autobusů dotovaných z ROP Severovýchod více než 17 miliony korun uvedla 29. srpna do provozu společnost Veolia Transport Východní Čechy a.s. Šest autobusů jezdí v chrudimské MHD, pět zbývajících na linkách v Královéhradeckém kraji. Všechny vozy vyhovují nejpřísnějším ekologickým limitům, takže splňují normu EURO 5.  

Cestující chrudimskou MHD využívají od dnešního dopoledne šest nových autobusů. „Pět nízkopodlažních vozů měří dvanáct metrů, jeden je o tři a půl metru kratší,“ řekla Petra Poláčková, královéhradecká vedoucí obchodní oblasti společnosti. Veolia čerpala na chrudimské vozy více než 11 milionů korun z ROP Severovýchod, z toho 9,3 milionů plynulo z evropských fondů. Všechny autobusy jsou vybaveny elektronickou informační tabulí, vnitřním hlásičem zastávek, hlásičem pro nevidomé a také modelem pro dálkové sledování polohy vozidla. Maminky s kočárky, vozíčkáři a další cestující se sníženou schopností pohybu bezesporu uvítají mechanickou plošinu instalovanou u prostředních dveří. „Na vyzvání ji sklopí řidič. Obsluha je jednoduchá a tedy rychlá, navíc plošina téměř nic neváží,“ uvedl Jindřich Poláček, generální ředitel společnosti.  

 Dva do Nového Bydžova a po jednom do Nechanic, Černilova a do Rohoznice. Řeč je o pěti nových autobusech s 25 místy k sezení, 32 k stání včetně místa pro vozíčkáře či kočárek. Dnes odpoledne se vydaly s prvními cestujícími na své linky. Autobus se jednoduše a lehce ovládá. Je tu i pěkné zázemí pro řidiče, takže budou určitě spokojení,“ chválil nové vozy Petr Matyáš, který vozí cestující v Královéhradeckém kraji už sedmatřicet let. V pondělí 29. srpna svezl kromě jiných po krajském městě i hejtmana Lubomíra France.