Nové vlaky budou mít regionální motivy

Chrudimský deník | 11.6.2011

První by měl vyjet motorový vlak s motivem Renesance - a to na trasu mezi Českou Třebovou a Moravskou Třebovou.

Pardubice - Zatraktivnit cestování vlaky a zároveň podpořit rozvoj cestovního ruchu. To by měly zajistit celoplošné polepy, které se objeví na nových vozidlech Českých drah v Pardubickém kraji.
Vlaky budou polepeny motivy z regionu. Pardubický kraj je první region, který se rozhodl jít touto cestou propagace. „Inspirovali jsme se v zahraničí, kde polepené vlaky jezdí v turistických regionech a jsou atrakcí, která láká nejen turisty, ale i běžné cestující. Moderní a barevné vlaky zvyšují prestiž regionu a pomáhají cestovnímu ruchu,“ uvedl iniciátor projektu, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.
Regionální motivy by se měly objevit na nových nízkopodlažních vozidlech, které České dráhy (ČD) plánují nakoupit v letech 2012 a 2013.
ČD zakoupí vlaky převážně z vlastních zdrojů, ale získají na ně rovněž dotaci z Regionálního operačního programu Severovýchod. Bude se jednat celkem o deset motorových vlaků a pět nízkopodlažních elektrických souprav pro spojení do sousedního Královéhradeckého kraje.
„V současné době je v regionální dopravě 38 procent spojů zajištěno novými nebo modernizovanými vozidly. Každý den například na tratě vyjíždí 14 souprav Regionova (na snímku). V závěru roku 2012 by modernizované vlaky měly zajišťovat už polovinu všech spojů a v roce 2013 by se to mohlo blížit až třem čtvrtinám,“ konstatoval ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD v Pardubickém kraji Michal Štěpán.
A jaké motivy se na nových vlacích objeví? Zástupci kraje a ČD zatím vytvořili motivy pro devět motorových souprav. Motivy mají názvy Hlinsko, Dr. Emil Holub, Kladruby nad Labem, Loutky, Ing. Jan Perner, Perník, Rotunda svaté Kateřiny, Smetanova Litomyšl, Renesance a Princezna Hereret.
Poslední desátý motiv pro nové motorové soupravy mohou zvolit sami cestující.
Na prázdninové měsíce je totiž plánována soutěž, ve které budou moci lidé vybírat z několika různých motivů a zvolit ten nejlepší.
„Na kolejích se jako první objeví vozidlo s motivem Renesance. Vlak s tímto motivem bude jezdit hlavně na trase mezi Českou Třebovou a Moravskou Třebovou,“ podotkl Štěpán. Motiv Renesance odkazuje třeba na Zámek Pardubice, Moravskou Třebovou či Litomyšl.