Nový liberecký hejtman chce otevřený a dobře hospodařící kraj

Zpravodajství ČTK | 4.12.2012

Liberec 4. prosince (ČTK) - Nový liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) chce příští čtyři roky usilovat o otevřený, odpovědně hospodařící Liberecký kraj. Zaměřit se chce na úspory v provozních nákladech úřadu i krajských příspěvkových organizací a firem. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je rozpočet, aby kraj nezačínal nový rok s provizoriem, řekl dnes ČTK Půta. Chce kraj vstřícný k obyvatelům, městům a obcím, který bude dobře komunikovat i s podnikatelským a neziskovým sektorem.

 Půtovo uskupení Starostové pro Liberecký kraj volby v kraji vyhrálo a v 45členném zastupitelstvu má 13 mandátů. V čele kraje stojí společně se Změnou pro Liberecký kraj, která skončila jako třetí a má deset zastupitelů. V opozici skončili druzí komunisté s deseti mandáty a stejně jsou na tom i ČSSD a ODS, které v minulosti kraj vedly. Letošní volby ale prohrály, ČSSD má jen sedm mandátů a ODS dokonce pouhých pět. "Chci ale usilovat o to, aby se návrhy, názory a představy zastupitelů projednávaly bez ohledu na to, za kterou stranu byl ten konkrétní zastupitel zvolen," poznamenal Půta.

 Hejtmanský řetěz převzal jednačtyřicetiletý politik teprve před týdnem, od té doby se prakticky nezastavil. Stále je navíc starostou příhraničního Hrádku nad Nisou, kde stojí v čele radnice už deset let. "Starostou budu do 19. prosince, kdy na tuto pozici rezignuji. Nebude to úplně jednoduchý krok, člověk si přece jenom za ty roky vytvořil k městu více než osobní vztah a na radnici jsem skoro doma," řekl Půta. Navíc má podle něj radnice a kancelář starosty genius loci starého domu, kterým prošly generace lidí žijících ve městě, což se o hejtmanské kanceláři v moderním proskleném a klimatizovaném věžáku říct nedá.

 Nově zvolený hejtman už absolvoval první zasedání krajské rady. Dnes objíždí nejvzdálenější obce. Čeká ho ustavující zasedání Asociace krajů ČR i první jednání Rady Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Hlavní je ale kraj, kde už začaly práce na konkrétních opatřeních, která povedou k větší transparentnosti úřadu i jeho rozhodování. "První krok už je úspěšně za námi a těší mě, že přímý přenos z ustavujícího jednání zastupitelstva sledovalo na internetu více ne 2100 uživatelů. Chystáme také změnu směrnice pro zadávání veřejných zakázek a ředitel úřadu má za úkol navrhnout konkrétní opatření, která zlepší fungování krajské samosprávy," řekl Půta.

 Klíčovým úkolem pro nejbližší dny a týdny je krajský rozpočet na příští rok, který v pondělí projednala krajská rada a byl zveřejněn na úřední desce. "Postupně by ho měly projednat všechny zastupitelské kluby a rádi bychom ho projednali 18. prosince na zastupitelstvu, aby kraj nefungoval na začátku roku v provizoriu," řekl Půta. V rozpočtu navrhuje mimo jiné vytvořit rezervu, která umožní jednotlivým radním hledat úspory v rámci svých rezortů.

 V rámci úspor chce nové vedení kraje mimo jiné vypovědět smlouvu na externí právní služby a tím ušetřit dva miliony korun ročně. "Budeme využívat služeb právního oddělení krajského úřadu," vysvětlil Půta, který nevylučuje ani zeštíhlení úřadu. "Personálním otázkám se budeme věnovat poté, co noví krajští radní budou umět nahlédnout do fungování úřadu a jednotlivých odborů a udělají si vlastní představu o tom, které činnosti lze zjednodušit, a kde by šlo ušetřit. Naším cílem je snížení nákladů na chod krajského úřadu," řekl hejtman.

 Z dvacet kilometrů vzdáleného Hrádku bude Půta denně dojíždět. Manželku a dvě malé dcerky se do Liberce přestěhovat nechystá. "Rodina je zvyklá, že se tatínek domů vrací spíš později, budu se jim to snažit vynahradit o víkendech. Do Liberce se stěhovat nebudeme, z Hrádku je to 25 minut a řada lidí dojíždí do práce dále nebo déle než já," vysvětlil. Krajský úřad má sice v Liberci k dispozici několik bytů, Půta ale nepočítá s tím, že by některý z nich využil pro sebe. "Krajské byty připravíme buď k prodeji, nebo k tržnímu pronájmu. Využívat je za nezvykle výhodných podmínek nebudu ani já ani nikdo z krajských radních," dodal.