Oblastní galerie hlásí návštěvnický rekord

Jablonecký deník | 16.7.2011

Liberec - Mimořádné návštěvnosti 7 766 lidí dosáhla za první pololetí roku 2011 Oblastní galerie v Liberci. To odpovídá téměř 85% loňské celoroční návštěvnosti. Ke zvýšenému zájmu přispěly nejen atraktivní výstavy, ale také intenzivnější komunikace galerie s veřejností a větší propagace. Právě na PR a komunikaci získala galerie grant od Evropské unie. Této činnosti se ujala liberecká PR agentura Parliamo, s. r. o.
Oblastní galerie v Liberci je pátou největší galerií v republice. Má velmi bohatý výstavní program, ve stálých expozicích jsou k vidění výjimečné sbírky a pravidelně chystá atraktivní doprovodný program pro rodiče s dětmi, pro školy. Přesto všechno byla galerie širokou veřejností tak trochu opomíjená a podle slov ředitele Randáčka zapadla i jako turisticky atraktivní cíl.

Pomohly evropské peníze

„Galerii chyběly prostředky na propagaci a komunikaci s veřejností, rozhodl jsem se proto zažádat o grant z Regionálního operačního programu,“ objasňuje ředitel Randáček a dodává: „Nyní se galerie a všechny její aktivity pravidelně objevují v tisku i na internetu, máme dobře fungující Facebook, pravidelně komunikujeme se stálými návštěvníky. Momentální čísla návštěvnosti potvrzují, že investice byla jednoznačně smysluplná.“
Dnes jsou lidé často líní hledat informace, zásadní sdělení je proto musí „praštit“ do očí. I z tohoto důvodu se na příjezdových silnicích objeví billboardy, po Liberci bude od konce léta jezdit galerijní tramvaj. Jako další novinka se chystá pravidelný programový čtvrtletník.

Přijíždí držitelka Andersenovy ceny

Prozatímní vysoká návštěvnost nepochybně souvisí i s veleúspěšnou výstavou SIAL, která mapovala historii architektonického ateliéru zformovaného okolo Karla Hubáčka, autora vysílače na Ještědu. Výjimečnou událostí byla i návštěva malíře světového formátu a libereckého rodáka Markuse Lüpertze. Ten přijel na křest katalogu k jeho právě probíhající výstavě Mýtus a metamorfóza.
„O svých dílech Lüpertz tvrdí, že není důležité, zda se divákovi líbí, důležité je, že ho donutí k zamyšlení. I v tom tkví atraktivita jeho výstavy,“ láká do galerie ředitel Randáček. V nejbližší době se mohou návštěvníci těšit na výstavu Květy Pacovské, mezinárodně uznávané ilustrátorky knih.