„Oholili jsme konstrukci do naha,“ říká architekt o rekonstrukci hradecké Galerie moderního umění

Rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové Hradec Králové – Jedna z dominant Velkého náměstí v Hradci Králové. Místo výtvarníků, ale i setkávání studentů a lidí bažících po umění. To vše nabízí Galerie moderního umění. V současnosti je však veřejnosti uzavřená, prochází celkovou rekonstrukcí a čeká na svůj nový převlek, který získá také díky dotaci z ROP Severovýchod, o niž kraj usiluje. 

Nyní všude leží spousta materiálu, pytlů, prachu, okna jsou zalepená igelitem. Avšak otevřený prostor vstupní haly i atmosféra místa dává tušit novou nádheru, již brzy odhalí. Nejdéle na jaře 2016. „Dohodli jsme se s památkáři, že nám povolí horní tři podlaží vybourat na nosnou konstrukci ze železobetonového skeletu, otočit systém osvětlení, to znamená osvětlit to zevnitř přes světlík a okna zakrýt panely,“ popisuje architekt Pavel Tušl a konstatuje: „Oholili jsme konstrukci skoro do naha a necháme ji kompletně celou bílou.“

Co je však podstatné? Celá budova se vrátí v čase a bude opět prezentovat styl před první republikou. „Ponese secesní prvky, ale bude i směsicí stylů,“ prozradil architekt.

Vnitřnímu prostoru bude vévodit pestrobarevná instalace vysoká devět metrů a široká sedm a půl. Moderní umění. Ve skutečnosti však esteticky pojatá vzduchotechnika. „Půjde přes tři patra. Kdekoli v galerii ji uvidíte,“ vysvětluje Tušl.