Otevření další etapy průtahu Chrastavou ulevilo i Václavicím

Zpravodajství ČTK | 7.11.2011

Chrastava (Liberecko) 7. listopadu (ČTK) - Dokončení další etapy průtahu Chrastavou ulevilo lidem v centru města, ale i v nedalekých Václavicích a Bílém Kostele, kudy vedly objízdné trasy pro desítky kamionů. Rekonstrukce Pobřežní ulice, měla původně začít až letos a jezdit se po ní mělo teprve v příštím roce. Opravu ulice, která je součástí průtahu městem, urychlily loňské povodně. Komunikace byla natolik zničená, že ji museli pro dopravu zcela uzavřít a práce tak mohly začít bezprostředně po povodních. Dnes byla ulice slavnostně otevřena, v provozu je ale už od 31. října.

 "Poprvé od povodní se doprava ve městě konečně vrátila k normálu v tom smyslu, že se lidé dostanou na druhou stranu města bez složitého objíždění," řekl dnes starosta Chrastavy Michael Canov. Radnice se na rekonstrukci zatím podílela pěti miliony korun a dalších sedm milionů bude stát připravovaná třetí etapa. Je to cena za výstavbu veřejného osvětlení a chodníků a také za výkup pozemků a nemovitostí. "Platíme lidem i několikanásobně víc než jsou odhadní ceny, snažíme se s nimi dohodnout, abychom nemuseli k soudu kvůli vyvlastnění," dodal starosta.

 Práce na průtahu Chrastavou začaly už v roce 2009. Cílem projektu bylo odvést těžkou nákladní dopravu mimo centrum města. Stavbu financuje Liberecký kraj, jde totiž o přeložku silnice druhé třídy. Dvě zatím dokončené etapy stály zhruba sto milionů korun, z velké části je spolufinancovala Evropská unie. Také na připravovanou třetí etapu chce kraj žádat dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. "Náklady na poslední etapu odhadujeme rovněž na 50 milionů, stavbu bychom chtěli zahájit příští rok," řekl náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

 Liberecký kraj nebude financovat jen třetí etapu silnice v Chrastavě, ale také opravu silnice přes Václavice, kudy vedla objížďka po dobu rekonstrukce Pobřežní ulice. Komunikace nevydržela nápor kamionů, kterých tudy projíždělo denně až 80, každý z nich měl kolem 40 tun. "Silnice je poškozená, v současné době mapujeme rozsah a hloubku poškození, od toho se bude odvíjet výše investice," vysvětlil ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Bergler. Oprav by se podle něj silnice mohla dočkat příští rok, záležet ale bude na tom, zda půjde jen o lokální opravy, nebo zda bude potřebovat kompletní rekonstrukci.

 Chrastava byla jedním z měst v Libereckém kraji, které loňské záplavy postihly nejvíce. Tisíciletá voda, která v srpnu 2010 město zasáhla, způsobila jen na obecním majetku škody za 180 milionů korun. Proud vody odnesl čtyři mosty a sedm lávek, zboural několik domů, další museli později zdemolovat. Ještě dnes jsou ulice ve městě rozkopané a přes Jeřici vede provizorní most. "Máme ve městě rozestavěny desítky akcí za více než sto milionů korun, nejméně polovinu bychom měli ještě do zimy dokončit," dodal starosta.