Památku mistra Jana Husa připomíná přímo v Kostnici socha, kterou vytvořila studentka ze Střední školy kamenické a sochařské v Hořicích

socha_jan_hus.jpg Hořice – Obrovské pocty se dostalo studentce Adéle Kačabové, která se učí na Střední škole kamenické a sochařské v Hořicích. Její návrh sochy k uctění památky 600. výročí upálení mistra Jana Husa byl tím nejlepším a od soboty šestitunová skulptura z pískovce zdobí v Kostnici místo, kudy Hus kráčel na smrt.

Jednoduchá ale výstižná. Těmito dvěma slovy by se dala popsat socha nazvaná Cesta smíření, která má podobu hořícího kalichu. Hlavní autorkou je studentka hořické školy Adéla Kačabová. „Je to pro mě docela velká čest, že si vybrali zrovna moji sochu, že tady může stát,“ řekla autorka plastiky. Motiv sochy je podle ní jednoduchým symbolem Jana Husa a jeho upálení. „Je to hořický pískovec, vytvářela se v Hořicích, přímo ve škole. Podílelo se na ní asi šest studentů,“ uvedla Kačabová o soše. První opracování kamene však bylo nutné provést za pomocí moderní technologie, a to stroje, na jehož pořízení přispěla i dotace z ROP Severovýchod. Teprve po hrubém opracování monolitického bloku pískovce se do jeho úprav do finální podoby mohli pustit studenti.

Slavnostního sobotního odhalení se účastnili patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

 

Více informací o vzniku sochy najdete zde.