Pardubický park Na Špici přenese návštěvníky do brazilského Ria. Místo zrevitalizované také díky dotaci se stane olympijským parkem

Park Na Špici v Pardubicích Pardubice – Na šestnáct dní se pardubický park Na Špici promění v místo, kde čas bude určovat brazilská metropole Rio de Janeiro. Přírodní skvost na soutoku Labe a Chrudimky se od pátku 5. srpna stane olympijským parkem, v němž bude možné na dálku sledovat klání sportovců celého světa, ale především si mnohé sporty vyzkoušet a zažít jedinečné chvíle. Přitom ještě před dvěma lety by něco takového nebylo možné. Zpustlé místo se podařilo zrevitalizovat také díky dotaci z ROP Severovýchod.

Během osmiměsíční proměny, která skončila v prosinci roku 2014, se park stal příjemným místem pro trávení volného času. Obnovou prošly parkové cesty a zpevněné plochy, přibyla sportoviště, dětská hřiště, vzdělávací pavilon, veřejné osvětlení, sociální zázemí, je zde i půjčovna sportovního nářadí, klubovna s kuchyňkou, kde mohou rodiče ohřát jídlo pro své děti, nebo třeba i krytá terasa pro pozorování ptáků hnízdících v rákosí. Samozřejmou součástí projektu byly také sadové úpravy. Jedním z klíčových prvků projektu je nová lávka, která propojuje odpočinkovou lokalitu se zámkem a Tyršovými sady a usnadňuje tak přístup do parku.

Od pátku až do 21. srpna bude park Na Špici plný sportu. Každý den bude pro ty nejčilejší připravena ranní rozcvička, která bude začínat v 8 hodin v parku Na Špici. Od 9 do 16 hodin budete mít možnost vyzkoušet různé sporty pod odborným dohledem. Ten bude zajištěn zkušenými trenéry ze zapojených sportovních klubů. Symbolicky uzavírat aktivní sportoviště pak bude každý den workshop capoeiry, u kterého si protáhnete tělo a naučíte se i něco z tohoto typicky brazilského umění. Po 16. hodině pak budou v některých sportovních disciplínách následovat exhibiční turnaje.

Do projektu se zapojilo přibližně 70 místních i regionálních sportovních klubů. V srdci dění, tedy v parku Na Špici, si během dne vyzkoušíte například míčové hry, prvky ze sportovní gymnastiky, judo a další bojové sporty. Čeká vás i golf, lukostřelba nebo nízké lanové překážky. Další disciplíny naleznete i jinde – v areálu letního stadionu, na zámku, tenisových kurtech TK Pernštýn či v Tyršových sadech, které budou patřit relaxaci a orientačnímu běhu. U Labe a Chrudimky se budou konat ukázky a závody v triatlonu, dálkovém plavání, potápění a zároveň se zde budou nacházet stanoviště pro kanoistiku, jachting, paddleboarding a veslování.

Slavnostní zahajovací ceremoniál se uskuteční v pátek 5. srpna symbolicky ve 20:16 u fontány na třídě Míru. Odtud půjde průvod k Zelené bráně, Tyršovým sadům až dojde do parku Na Špici. Svou účast přislíbila také řada špičkových sportovců. Mezi nimi hokejový brankář Dominik Hašek, dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová anebo bývalý československý atlet Imrich Bugár.

Více se dozvíte zde