Pardubičtí jednali s ředitelem dotačního úřadu o Tyršových sadech

Pardubice – O revitalizaci Tyršových sadů v Pardubicích a řešení problémů, které vyvstaly v souvislosti s veřejnou zakázkou na dodavatele stavby, hovořil ve středu 8. srpna v Pardubicích ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Semorád s náměstkem primátorky města Jiřím Rozinkem. Na projekt chtějí Pardubice čerpat bezmála 66,5 milionů korun z Regionálního operačního programu Severovýchod.

„Projekt se nyní hodnotí a Výbor Regionální rady o něm rozhodne 1. října,“ řekl Zdeněk Semorád. Zástupci města také chtějí v říjnu požádat Výbor o posunutí termínu na dokončení projektů předkládaných v rámci integrovaných plánů rozvoje měst. Podle aktuálního plánu měla všechna tři krajská města „Severovýchodu“ vyčerpat 75 procent přidělených prostředků z ROP Severovýchod do 30. června 2013. „Už teď je ale jasné, že Pardubice to v daném termínu nestihnou - také kvůli další veřejné zakázce, kterou musí znovu vypsat na revitalizaci Tyršových sadů,“ pokračoval Semorád. Výbor tedy na začátku října rozhodne. Toto rozhodnutí by se pak týkalo i Hradce Králové a Liberce. I tato krajská města by mohla své projekty dokončit později, než bylo původně plánováno.

    

Pardubice mohou vyčerpat z evropských fondů prostřednictvím ROP Severovýchod na projekty předložené v rámci integrovaného plánu rozvoje až 387,3 miliony korun. „Zatím jsme proplatili 134,2 miliony korun,“ uvedl ředitel dotačního úřadu.

Město nyní řeší problémy s dodavatelskou firmou D.I.S., s.r.o., která loni zvítězila ve veřejné soutěži. Ta však nyní odstoupila od smlouvy a město musí vypsat veřejnou zakázku znovu. Revitalizace Tyršových sadů by měla začít na jaře 2013. „Za vyhlášení i provedení veřejné zakázky odpovídá příjemce dotace. To se týká i legálnosti stavebních a environmentálních postupů,“ komentoval dění ředitel Semorád s tím, že tyto aspekty kontroluje před vyplacením dotací také Úřad Regionální rady Severovýchod. Čerpání dotací je pro krajská města náročnější než pro jiné příjemce a úlevu, jak se zdá, nepřinesla ani novela Zákona o veřejných zakázkách, podle níž je zadávání i realizace zakázek ještě složitější a zdlouhavější. „Také proto chceme vyjít Pardubicím vstříc,“ vzkázal ředitel Semorád.

ROP Severovýchod rozděluje v regionu 656 milionů EUR. Ty chce Regionální rada beze zbytku vyčerpat. „Pokud bychom na konci roku 2014 zjistili, že se některé projekty nestihnou realizovat, bude téměř nemožné finanční prostředky převést na jiné záměry, a vrátí se tak do Bruselu,“ upozornil ředitel Semorád. „Doporučil jsem proto městu, aby připravilo náhradní projekty, které uplatní, pokud by se například u Tyršových sadů řešily problémy, které by významně odsunuly termíny čerpání dotací,“ dodal.  Podle náměstka primátorky Jiřího Rozinka mají Pardubice další projekty připraveny.