Podještědí

Cykloturistika 

cyklostezka154.jpgcyklostezka154.jpgNová cyklostezka se postavila na podzim 2008 v Podještědí a vede z Lázní Kundratic k Lesním Domkům /foto zde/. Touto pohodlnou stezkou, kterou obyvatelé Osečné využívají na cestu do zaměstnání a škol, můžete začít svůj cyklovýlet, který povede až na vrchol Ještědu.
Před sebou máte 18 km trasy a asi hodinu na sedle, čeká vás převýšení asi 600 metrů. K vrcholu Ještědu se však můžete těšit na pohodlnou jízdu, protože od září 2010 je v úseku Výpřež – Ještědka - Ještěd vystavěna nová, téměř tříkilometrová, silnice /foto zde/. Ta vás vyveze až k horskému hotelu a televiznímu vysílači, kde vás potěší krásné výhledy do přírody.
/celá cyklotrasa na mapě zde/

Adrenalin 

000038.JPGVyřádit se můžete v Obřím Sudu Javorník u Jeřmanic /foto zde/, pokud zkusíte travní lyžování nebo se svezete na bobové dráze dlouhé 1100 metrů. Ta se pyšní elektronickou časomírou a nadchne vás pro rychlejší sjezdy. Na Javorník vede čtyřsedačková lanová dráha, kterou využijete po celý rok. V zimě patří snowpark hlavně lyžařům a skikrossařům.

Lyžování

ob_____sud1.JPGPokud začínáte s lyžováním či snowboardingem nebo to učíte své děti, bude pro vás ideální Obří sud v Jeřmanicích na Liberecku /foto zde/. Kopec, na němž dříve stával obrovský dřevěný sud, se díky téměř sto milionové dotaci proměnil v nenáročnou, devět set metrů dlouhou, sjezdovou trať. Čtyřsedačková lanovka, která je v provozu od roku 2010, vás na vrchol Javorníku vyveze během šesti minut. Na své si přijdou i snowboarďáci a začínající skikrosaři, kteří zde mají vlastní trať s boulemi. „Děti mohou trénovat na vlastní široké sjezdovce s provázkovým 80 metrovým vlekem,“ uvádí Milan Saibert, ředitel areálu. Okusit můžete navíc i adrenalin na bobové dráze. „Jedna z nejdelších trubkových drah v Čechách, 1100 metrů dlouhá, se těší velké oblibě,“ doplňuje Saibert. Kopec Javorník leží nedaleko od rychlostní silnice mezi Prahou a Libercem. Do areálu se dostanete sjezdem z R 35 na obec Jeřmanice nebo dále ze první třídy mezi Hodkovicema nad Mohelkou a Libercem. Z Liberce zde budete za 10 minut, z Jablonce za 25 minut a pražští zde budou za tři čtvrtě hodiny. Pokud vás omrzí lyžování, můžete se nasytit adrenalinem na bobové dráze.