Pohár Severovýchodu putoval do Pardubic

Florbalový pohár Severovýchodu si v úterý 20. listopadu odvezli z Jaroměře studenti pardubického Gymnázia Dašická. Jejich florbalové zkušenosti se projevily ve finálovém taktizování i rychlé hře. Turnaj pořádala Regionální rada Severovýchod.

Finálovému klání předcházela regionální kola. Kromě Jablonce nad Nisou se hrála v jaroměřské a pardubické hale, jež byly postavené díky dotaci z ROP Severovýchod. Během listopadu se utkalo 24 středoškolských týmů a do finále postoupily vždy dva nejlepší z kraje. Pardubický kraj zastupovalo Gymnázium Dašická z Pardubic a Střední průmyslová škola z Chrudimi. Kraj reprezentovaly i dvě královéhradecké školy - Gymnázium Boženy Němcové a Střední odborná škola a střední odborné učiliště Vocelova. Týmy SPŠ stavební a SPŠ strojní a elektrotechnické dorazily z Liberce. Hrálo se na třetinovém hřišti, tři na tři s gólmany za zády.

V úvodní finálové skupině se nejlépe dařilo libereckým školám. „Náš hráč číslo šest je dorosteneckým reprezentantem v hokeji a někteří studenti hrají i dorosteneckou extraligu ve florbalu,“ vysvětlil Vít Zákoucký, učitel tělesné výchovy na elektrotechnické škole. Nejméně skórovaly královéhradecké týmy, takže si zahrály o páté místo. Patří Gymnáziu Boženy Němcové, šestá skončila odborná škola Vocelova. V semifinálových zápasech porazili studenti elektrotechniky chrudimskou průmyslovku a liberecký tým stavební školy podlehl při závěrečných nájezdech pardubickému gymnáziu.

O třetí místo se utkala chrudimská průmyslovka s libereckou stavební školou a podle sudí Kateřiny Hátlové z České florbalové unie to byl nejzajímavější zápas celého finálového turnaje. „Zejména Chrudimští byli hodně usilovní, takže se víc hrálo a netaktizovalo se. Bylo to dramatické a živé utkání, ale libereckým klukům to vyhrály lepší nervy,“ řekla. S výkonem svých svěřenců byl spokojený jak Radek Boháč z Chrudimi, tak Petr Nejedlý z Liberce. “Kluky to bavilo, hráli slušně a o výsledek zase tolik nejde,“ shodli se učitelé tělocviku. 

Oproti tomu bylo finále mezi pardubickými gymnazisty a libereckou elektrotechnickou školou, které pískal další oficiální rozhodčí Aleš Jansa, poměrně nudné. I když skončilo s přesvědčivým výsledkem 11:4 pro Pardubické. „I v Jaroměři se potvrdilo, že finále nebývá nejlepším zápasem turnaje. Třeba semifinálové utkání mezi Pardubicemi a libereckou stavební školou, které skončilo nájezdy, bylo hodně dramatické a Pardubičtí málem doplatili na své taktizování, které jim ale naopak pomohlo ve finále,“ komentoval Jansa. K finálovému utkání dodal: „Čekal jsem větší nasazení. Pardubičtí ale postavili celou hru na hráči číslo 10, který hraje i mužskou florbalovou extraligu. Ostatní bránili a nabíhali na jeho přihrávky, což se vyplatilo.“

Do Pardubic tedy putoval nejen pohár Severovýchodu, ale i sada deseti florbalových holí od internetového portálu florbal-shop.cz. Kromě toho dostali i sportovní tašky, stejně jako liberečtí hráči z elektrotechniky a stavební školy, kteří skončili druzí a třetí. Deskové hry získal čtvrtý tým z Chrudimi i obě hradecké školy, které skončily na pátém a šestém místě. Vítězové regionálních kol mají navíc volné vstupenky do interaktivního IQ parku v Liberci, na bobovou dráhu v Mladých Bukách a na Dolní Moravě. I tyto projekty, stejně jako celý turnaj, podpořil ROP Severovýchod.

Výsledky finálového turnaje