Porota vybrala stavbu roku Libereckého kraje

S5005418.JPG Liberecký kraj zná výsledky regionálního klání o stavbu roku. Zveřejnil je  13. září. Jedenáctičlennou odbornou porotu letos nejvíce zaujalo Multifunkční návštěvní, kulturní a vzdělávací zařízení ve Vratislavicích nad Nisou .

Pomyslné stříbro získalo Muzeum Českého ráje – Kamenářský dům a bronz pak Horní náměstí v Hrádku nad Nisou. Druhou a třetí příčku obsadily projekty, které spolufinancoval ROP Severovýchod.

Architektonickou veřejnou soutěž vyhlásili v kraji už posedmé. Hodnotily se architektonicky nejzdařilejší stavby. Z jedenácti přihlášených projektů dotoval čtyři ROP Severovýchod. Patří mezi ně Kamenářský dům Muzea Českého ráje v Turnově, postavený jako replika pojizerské roubené chalupy. Dalším je zámecký most v Mimoni, někdejší součást zámku, který dnes spojuje centrum města se sídlištěm pod Dalekem. Most byl po rekonstrukci předán městu s tím, že hned následující noc úspěšně čelil potopě. Horní náměstí v Hrádku nad Nisou zaujalo svou proměnou parkoviště v historickém centru v pěší a relaxační zónu s vodotryskem a slunečními hodinami. Architektonické kvality se hodnotily také u parteru Základní školy Lesní v Liberci. Nový amfiteátr se sjednoceným povrchem, zahradní dlažbou a venkovním mobiliářem škola využívá pro netradiční formy výuky, slouží ale i při kulturních a společenských akcích.