Poslanci podporují integrované projekty v regionech

Dvě desítky poslanců, členů Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, spolu se zástupci Pardubického kraje a bývalým pardubickým hejtmanem, dnešním senátorem Radko Martínkem, se 26. února setkali v areálu Sněžník na Dolní Moravě. Prohlédli si i nedalekou tvrz Orlice v Letohradě. Oba projekty dotoval ROP Severovýchod.  Podle jejich slov budou mít komplexně řešené regionální projekty, které se vzájemně doplňují a vycházejí ze skutečných potřeb území, jejich podporu i v dalším programovacím období.

Rekonstruovaná středověká tvrz Orlice v Letohradě, dělostřelecká tvrz Hůrka postavená severovýchodně od Králík ve třicátých letech minulého století, vojenské muzeum v Králíkách, areál aktivní turistiky v Žamberku, sportovní areál Sněžník na Dolní Moravě a další projekty dotované z ROP Severovýchod propojily Kralicko. Nedávno zapomenutá a nepříliš rozvinutá část Pardubického kraje se dnes stává centrem turistického ruchu. Zejména díky realizované integraci území, kterou výrazně podpořily dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod.

Poslanci, kteří přijeli diskutovat se starosty obcí a měst z Pardubického kraje, viděli na Dolní Moravě moderní areál alpského typu s veškerými službami – moderními lanovkami, dětským ski parkem, wellness centrem, prostorným občerstvením a možností ubytovat se přímo pod svahem, a to za ceny dostupné i rodinám s malými dětmi. „Dotace ve výši 240 milionů korun, k níž přidala společnost Sněžník bezmála 360 milionů korun, dovršila prozíravou myšlenku propojit více aktivit v území, které skýtá dosud nevyužitý potenciál,“ řekl pověřený ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Vašák. Podle poslanců i senátora Martínka je právě tento postup klíčem k rozvoji regionů v dalším programovacím období, které začíná už v roce 2014.