Pravěk na vlastní kůži: ve Všestarech už za rok a půl

Mladá fronta DNES | 13.1.2011

Nedaleko Hradce Králové vyroste muzeum pravěku za 40 milionů korun. Stroje začnou hloubit základy už v květnu a na podzim má být hotovo. Do té doby vyroste rovněž cyklostezka, která spojí „pravěké“ Všestary s krajským městem.

VŠESTARY Už za rok a půl uvidí lidé na Hradecku pravěký život se vším všudy.
Návštěvníci nového muzea ve Všestarech se budou moci pohybovat v podzemí mezi hroby a jeskyněmi, na pravěkou krajinu se budou dívat vměřítku jedna ku jedné a uvidí ji také z „nebe“, tedy z ochozu v prvním patře.
Stávající pravěká vesnice se rozšíří o nové muzeum, které začnou stavaři budovat letos v květnu. Archeologové získali dotaci z Evropské unie a za 40 milionů zde chtějí vybudovat archeopark, který nemá v Čechách obdoby. Muzeum i nová cyklostezka mezi Všestary a Hradcem Králové by se měly otevřít veřejnosti příští rok v říjnu.

V podzemí budou i poklady

„Řešitelem projektu je Královéhradecký kraj. Hradecká univerzita bude archeopark provozovat a vytvoří v nově vzniklém muzeu expozici. Postavíme model pravěké krajiny o rozměrech 9 x 3 metry a stálou expozici s replikami rozmístíme do tří pater,“ uvedl zakladatel všestarského archeoparku a vedoucí katedry archeologie na Univerzitě Hradec Králové Radomír Tichý. „V podzemí bude pravěká jeskyně, hroby nebo poklady. Dále vytvoříme vodní svět, protože i v řečišti řek a v jezerech archeologové nacházejí různé předměty, třeba dobové meče a zbraně,“ jmenuje plánovéné části expozice Tichý.

Uvidíte i zasypané kostry

Archeologové dále přiblíží lidem někdejší důlní těžbu. V chodbách tak budou k vidění například kostry zasypaného horníka nebo matky s dítětem. „Důlní chodby jsou tajemné a my chceme, aby se lidé ocitli v téměř autentickém prostředí, aby na ně mohlo působit to ticho i stísněný prostor,“ vysvětluje hradecký archeolog.
„Počítáme, že i pro zahraničního návštěvníka bude expozice zajímavá, vybíráme vždy to nejzajímavější z Čech a Moravy,“ říká Radomír Tichý a vyzdvihuje ojedinělost projektu, protože spojení takové expozice a muzea pod širým nebem je v českém kontextu unikátní.

Pozemky poskytla obec

Centrum experimentální archeologie existuje ve Všestarech už deset let. Jezdí sem školy na exkurze, každý rok v květnu zde katedra archeologie pořádá dny živé archeologie, při kterých studenti se svými pedagogy na jednotlivých stanovištích přibližují lidem nejrůznější pravěké činnosti. Odlévají bronz, pečou placky v přírodní peci, štípají a brousí kámen, vyrábějí keramiku nebo taví železo.
„To vše dosud probíhalo venku. Jenže třeba loni v květnu bylo hodně špatné počasí, a tak jsme usilovali o vytvoření zázemí,“ uvedl Tichý. Před dvěma lety začali archeologové pracovat na plánech nové budovy muzea, projekt musel být do roka hotov a podán do regionálního operačního programu Severovýchod. Vloni na podzim regionální rada přislíbila archeoparku dotaci ve výši 40 milionů korun.
„Obec Všestary projektu vyšla vstříc a poskytla nám pozemky. Ty mají vhodnou polohu u velkého města, i když nejsou v jeho centru. V zahraničí je sice relativně běžné, že archeopark je přímo součástí města, ale tady se to ukázalo jako nereálné. Dnes na těch pozemcích v Hradci Králové, o kterých jsme kdysi jednali, stojí supermarkety,“ říká zakladatel všestarské pravěké vesnice.

Součástí bude archeocyklotrasa

Muzeum pravěku ve Všestarech spojí s krajským městem takzvaná archeocyklotrasa, jež provede cyklisty po místních archeologických lokalitách. Zastávka bude mimo jiné ve Svobodných Dvorech, kde byly nalezeny ostatky mamuta, nebo v Plotištích na neolitickém sídlišti a pohřebišti.
Ve východních Čechách je podobných projektů k různým historickým obdobím realizováno více. Experimentální archeologii se věnují nadšenci také ve středisku Villa Nova Uhřínov v Orlických horách, kde stojí kopie české středověké vesnice. V Nasavrkách na Pardubicku zase vzniká archeopark zaměřený na období Keltů.

FAKTA Jako v pravěku Centrum experimentální archeologie Všestary vzniklo před deseti lety. Pravěkou vesnici navštěvují školní exkurze, veřejnost i studenti archeologie v rámci výuky. Nové muzeum pravěku a cyklostezka do Hradce Králové se budou realizovat od května do října příštího roku. Královéhradecký kraj a hradecká univerzita získaly na projekt 40 milionů korun z evropských fondů.

Foto popis| Švec Výrobu galských kožených bot a doplňků předvádí ve všestarském pravěkém areálu André Heindeger z Francie.