Přestavěný Vertex s velrybou na střeše uspěl v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje. Od porotců si vysloužil čestné uznání

Hradec Králové – Přestože již více než dva roky slouží přestavěná továrna Vertex jako sídlo Knihovny města Hradce Králové a Centrum celoživotního vzdělávání, nic nebránilo tomu, aby se tento objekt ucházel o letošní titul Stavba roku Královéhradeckého kraje. Budova, která mohla změnit svou tvář i účel také díky evropským penězům z ROP Severovýchod, nakonec uspěla a odnesla si čestné uznání.

„Stavbu roku Královéhradeckého kraje vyhlašujeme již více než deset let a já jsem velice rád, že kraj se na pořádání této soutěže podílí od samého začátku. Za dobu své existence se z ní stala skutečně prestižní anketa, která má u odborné veřejnosti patřičnou odezvu. Každý, kdo navštíví některou z oceněných staveb, tomu jistě dá zapravdu. Význam této soutěže vidím především v tom, že podporuje kreativitu a motivuje k tvorbě takových děl, která náš region dokáží proslavit daleko za jeho hranicemi,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, z jehož rukou přebírali přihlašovatelé úspěšných staveb svá ocenění. 

Na ten nejvyšší stupínek dosáhly nové Digitální planetárium v Hradci Králové a přestavba bývalé cihelny v hradeckých Svobodných Dvorech na Centrum výuky výrobních postupů. Každoročně jsou však udělována také dvě čestná uznání a zvláštní cena poroty. Jedno uznání putovalo na adresu Centra celoživotního vzdělávání, které vzniklo přestavbou bývalé továrny Vertex, kde se dříve vyráběla skelná vlákna. Průmyslovému komplexu vdechl nový život svým návrhem architekt a herec David Vávra. Přestože změny byly razantní a interiér i exteriér má novou moderní tvář, industriální duch nezmizel. Na tuto nákladnou přeměnu putovala také dotace z ROP Severovýchod ve výši bezmála 130 milionů korun.

Druhé čestné uznání si vysloužili autoři rodinného domu ve Vysoké nad Labem a zvláštní cena poroty zamířila k tvůrcům nízkoenergetického domu Zilvar v Lodíně. Do letošního ročníku Stavby roku Královéhradeckého kraje bylo přihlášeno dvanáct staveb. Vedle Královéhradeckého kraje je pořadatelem soutěže Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů.