Prodloužený víkend začněte na hradeckých terasách, v pátek pokračujte u Špuláků

Královéhradecké jižní terasy mezi Gočárovým schodištěm a Bonem Publicem doznaly během více než dvou let stavebních prací výrazné proměny. Město přetvořilo nevyužitý svah pod jezuitskými kolejemi v park s terasami a lavičkami, novými cestami, schodišti i fontánami. Veřejnosti, která na terasy dosud vzhlížela jen z rušné ulice Komenského, se nové prostranství otevřelo ve čtvrtek  27. října.

Projekt architekta Jiřího Krejčíka, dotovaný více než 17 miliony korun Evropskou unií prostřednictvím ROP Severovýchod, posvětil koncem minulého století při své návštěvě Hradce Králové i tehdejší papež Jan Pavel II. Ve čtvrtek 27. října si jej krátce po poledni prohlédl primátor města Zdeněk Fink spolu s náměstky Jindřichem Vedlichem a Josefem Kroftou. Kromě jiných se na terasy přístupné z Bona Publica a od Gočárova schodiště vydala také Věra Hendrychová. "Naposledy jsem tu byla před padesáti lety. Tenkrát jsme zpevňovali svah pod kostelem. Dnes je všechno jiné a jsem velmi spokojená s rozhodnutím magistrátu udělat z historického místa, kde byla tolik let planina, park," řekla témeř devadesátiletá rodačka z Hradce Králové. 

Dům u Špuláků v Hradci Králové má novou fasádu. A to jste ještě nebyli uvnitř 

Také ona se v pátek 28. října chystá do Domu u Špuláků na Velkém náměstí, který byl kompletně zrekonstruován díky dotaci z ROP Severovýchod přesahující 24 milionů korun. Veřejnost může do upravených prostor nahlédnout ve státní svátek od 10 do 16 hodin . "Město si ode mě koupilo obraz, který jsem dostala v roce 1946 svatebním darem od malíře Stanislava Suchardy. Nyní bude zdobit svatební síň u Špuláků," dodala Věra Hendrychová. Kromě zmiňované síně se rekonstruovaly také prostory v prvním patře, nově využívané k výstavám a jednáním. Podkroví město vyčlenilo pro příležitostné ubytování významných hostů. Proměnu doznaly také sklepy, z nichž jsou další jednací místnosti. Kromě nového vstupu pro tělesně postižené je novinkou také červená fasáda. „Domu se vrátila barokní podoba. Předchozí růžovou fasádu dostal ve druhé polovině 20. století, a to zcela náhodně bez kontextu s historií,“ vysvětlila proměnu Jana Sedlářová z královéhradeckého magistrátu.