Proplácení dotací z ROP Severovýchod není v žádném případě ohroženo

2.JPG Hradec Králové – Podle ČTK dnes ministerstvo financí vydalo zprávu o pozastavení proplácení peněz z fondů EU u několika operačních programů. Mezi nimi je i ROP Severovýchod. Podle pověřeného ředitele Úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeňka Vašáka není v souvislosti s pozastavením certifikace v současné době ohroženo proplácení dotací, a to v žádném případě. „Projekty jsou v tuto chvíli předfinancované ze státního rozpočtu, takže příjemci dotací nemusí mít obavy,“ komentuje vyjádření ministerstva Zdeněk Vašák.

Celý problém spočívá v mnohokrát diskutovaném obnovení certifikace prostředků z Evropské unie. O daném problému se hovořilo už na lednovém zasedání Výboru Regionální rady s tím, že Regionální rada vnímá vyřešení dané situace jako svou prioritu. „Certifikace musí být obnovena do konce roku a intenzivně o tom jednáme,“ říká Zdeněk Vašák.

 

Podle ministerstva financí bude certifikace obnovena až poté, co kraje zaplatí korekci za chyby, které Auditní orgán definoval v projektech Severovýchodu. Tento požadavek však nemá žádnou zákonnou oporu. Regionální rada navíc zpochybňuje některé nálezy Auditního orgánu, což má podloženo vyjádřením ÚOHS i znaleckými posudky. Vše je tedy v jednání s tím, že certifikace musí být obnovena. „Jinou variantu nepřipouštíme,“ dodává pověřený ředitel.   

 

Finální částku korekce zatím ministerstvo financí nestanovilo. Proto nemůže Regionální rada podnikat žádné další kroky.