První hospic v Libereckém kraji už slouží pacientům. Slavnostního otevření se zúčastnil také prezident

Slavnostní otevření libereckého hospice Liberec – Poslední projekt v Libereckém kraji, který získal podporu z ROP Severovýchod, byl v úterý 5. ledna slavnostně otevřen. První lůžkový hospic v kraji byl sice stavebně dokončen již na podzim, první klienti se sem začali stěhovat po novém roce. Stavba, jejíž přínos ocenil také prezident ČR Miloš Zeman, mohla vzniknout také díky více než 87milionové dotaci, kterou má Liberecký kraj přislíbenou.

Sám prezident se stal také jedním z trojice vyvolených, kteří slavnostně přestřihli pásku a symbolicky tak provoz hospice zahájili. Kromě něj se nůžek chopili také ředitelka lůžkového hospice Taťána Janoušková a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„O tom, jak je lůžkový hospic potřebný a jaké služby poskytuje, se v poslední době hodně hovoří, ale kde se vzala myšlenka, kdo za ní stojí, kdo toto zařízení pro nevyléčitelně nemocné podporuje, tak o tom se mluví už méně. A právě o lidech, kteří za výstavbou stojí, je dnešní den,“ uvedla v úvodu ředitelka Taťána Janoušková. Na její slova navázal ve své řeči také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Jsem rád, že jsme v roce 2013 našli odvahu a myšlenku hospice pro Liberecký kraj dotáhli do zdárného konce, a to i přesto, že to někdy bylo dost dramatické. Chci poděkovat paní ředitelce Janouškové a jejímu týmu za to, že Liberecký kraj má spolehlivého a důležitého partnera a poskytovatele hospicové péče. Poděkování si ale rozhodně zaslouží všichni, kteří svým dílem práce přispěli k tomu, že Liberecký kraj má konečně službu, která tu dosud chyběla,“ řekl hejtman.

S poděkováním nešetřil ani prezident republiky Miloš Zeman. „Rád bych poděkoval všem, kteří se zasloužili o vybudování hospice. Ročně u nás umírá sto tisíc lidí, řada z nich v nouzi, v bolestech, utrpení a bohužel i nedůstojně. Nemá je kdo pohladit, utřít pot z čel. Dovolte mi, abych vám popřál důstojné umírání, což je přání trochu morbidní, ale pravdivé. Já bych řekl, že smrt je tečka za životem a každý život prochází několika fázemi a tato je poslední. A dělejme všechno proto, aby i tato fáze byla důstojná,“ uvedl.

Objekt kdysi kojeneckého ústavu, který Liberecký kraj i s okolními pozemky získal od města, se začal měnit v červenci 2014. Během rekonstrukce došlo ke kompletním stavebním úpravám a změně dispozic budovy. Přistavěna byla také dvě nová křídla. Lůžkový hospic má tak kapacitu 28 lůžek s vlastním sociálním zařízením, která jsou rozmístěna ve dvou podlažích. V přízemí vznikla také kuchyň, šatna anebo prádelna. Ve druhém patře je také kaple pro možnou pietu či rozjímání. Součástí celého projektu je také zázemí pro domácí hospicovou péči, stacionář, edukační činnost, půjčovnu pomůcek a poradnu pro pacienty. Změny doznaly i okolní pozemky, které se proměnily v příjemný park.

 

Fotogalerii z otevření najdete zde.