Půl miliardy korun z ROP Severovýchod pro zimní areály

Hradec Králové – Půl miliardy korun z ROP Severovýchod podpořilo rekonstrukci či dovybavení 11 zimních středisek v severovýchodních Čechách. Lyžaři oceňují vliv evropských dotací už několik sezón. Rekonstrukce lanovky na Sněžku je dalším specifickým, tentokrát ryze dopravním projektem. Dotace činí 239 milionů korun. Obslužnost nejvyšší hory zajistí uzavřené kabiny, které by měly vynést turisty do výšky 1602 metrů příští rok v březnu.

V Herlíkovicích mají například nová sněžná děla, na Bukové hoře v Pardubickém kraji nahradili dva vleky moderní dvousedačkou s nástupním pásem a postavili nový dětský vlek. V nedaleké Červené Vodě vznikl lyžařský areál s technicky zasněžovanou dvoukilometrovou sjezdovkou a vyhřívanou krytou čtyřsedačkou. Novou rolbu i dětské hřiště s lyžařským kobercem mají v areálu Stoh ve Špindlerově Mlýně. V novopacké Máchovce zase pořídili dvoumístný lyžařský vlek, pro začátečníky kotvu a pro děti park s atrakcemi. Proměnu doznaly i areály v Mladých Bukách či Family ski Bret v Prkenném Dole.
V obou zmíněných střediscích je dnes, tedy 13. února, u stánku Regionální rady Severovýchod, umístěném u spodní části lanovky, k dostání čaj, do ruky hřejítko a jelení lůj, prostě skoro všechno, co se v mrazivém počasí hodí. „Připraven je i soutěžní tiket se třemi otázkami. Ti, kdo ho správně vyplní, budou zařazeni do slosování. Pokud budou mít štěstí, získají od Regionální rady jednu z dvaceti sad trekingových holí,“ říká Martin Škeřík z Úřadu Regionální rady. Stejná akce se bude opakovat 20. února, tentokrát však v dalším dotovaném areálu Sněžník na Dolní Moravě a v již zmiňovaném ski centru v Červené Vodě.