Radko Martínek odpovídal na vaše dotazy

Na dotazy čtenářů odpovídal v redakci Pardubického deníku ve středu 26. října dopoledne hejtman Pardubického kraje a předseda Regionální rady Severovýchod Radko Martínek. 

Díky za dotace do střediska na Dolní Moravě. Přesto, neobáváte se, že je to místo hodně odlehlé a že to obec "neutáhne"?

Obec by v žádném případě takovou investici provádět nemohla. Výhodou Dolní Moravy je, že investorem je soukromý subjekt, a značná část finančních prostředků vložených do výstavby jde ze soukromých zdrojů. Na kraji je, aby pomohl s propagací a systematicky pracoval na zvýšení dostupnosti zmíněné oblasti. Pro Králicko je tato i další investice, které do této oblasti v současnosti směřuje, velkou příležitostí, aby se vymanila ze současné složité ekonomické situace. Doufám, že se to podaří. Jsou pro to vytvořeny všechny předpoklady.

Dobrý den, co si myslíte o výrocích, které tvrdí, že ve formě evropských dotací si republika bere zpět jen část z toho, co do společného rozpočtu posíláme? Myslím, že to někde řekl pan prezident. Děkuju.

Je to bezesporu pravda, protože i nyní do Evropské unie část finančních prostředků posíláme. Nicméně ČR řádově víc čerpá - nebo spíše má možnost čerpat - z evropských peněz, než kolik do nich dává. Bez evropských prostředků by celá řada sfér života společnosti u nás v současné době zkolabovala, neboť evropské prostředky představují výraznou část peněz, které do těchto oblastí vynakládáme. Myslím, že už dnes bychom se měli zamýšlet nad tím, co bude, až evropské prostředky nebudou. Myslím, že současná situace na jihu Evropy je pro nás velkým varováním. Jsou to všechno země, které v minulosti čerpali z Unie obrovské částky. Nyní je nemají a jsem přesvědčen, že je to jedna z příčin stávající situace. Pokud by evropské prostředky přestaly k nám téct okamžitě, čekal by nás s velkou pravděpodobností podobný kolaps. Je proto nezbytně nutné, abychom se na příští finanční období, kdy budeme naposledy čerpat velké finanční prostředky z EU, odpovědně připravili a volili pouze takové projekty, které budou směřovat k ekonomickému růstu a naopak nebudou příčinou zvýšení provozních výdajů českých institucí.

Budete kandidovat do Senátu? Koho byste si sám přál jako vhodného kandidáta na Váš post lídra ČSSD v krajských volbách? Prosím jméno. Díky.

Jméno lídra vám bohužel říct nemohu, protože nominační stranické konference budou teprve probíhat a skončí na začátku příštího roku. Pokud si to budou naši členové ve svitavském okrese a na kraji přát, kandidovat do Senátu budu.

Proč jste se rozhodl nekandidovat do krajských voleb? Bojíte se, že by ČSSD prohrála?

Vůbec se nebojím, že ČSSD prohraje. A moje důvody jsou ryze racionální, vyplývající z mého zdravotního stavu. Sám jsem se s touto skutečností ještě vnitřně nevyrovnal. A obávám se, že to tak brzy nebude, ale nic jiného zatím udělat nemohu. Regionalistikou se zabývám velmi dlouho, velmi mě to zajímá a měl jsem velké štěstí, že jsem stál u zrodu krajů a dokonce jsem jeden z nich mohl i řídit. Bohužel štěstí není nekonečné...

Pane hejtmane, koho byste doporučil jako nového hejtmana? A pomůžete svému nástupci s kampaní?

Své kolegy, které by mě mohli nahradit, znám. V této chvíli však jejich jména zveřejnit nemohu a je jisté, že se jim budu snažit pomoci jak ve volební kampani, tak i poté, pokud o mé rady a pomoc budou stát.

Dobrý den, není to zvláštní, že na hejtmana kandidovat nebudete, ale do Senátu se poženete? Není potom ten argument o zdraví trochu zcestný? Říkáte, že byste nemohl pracovat na sto procent, ale Senátu poloviční práce stačí?

Nejedná se o poloviční práci, ale o celkové zatížení a náročnost. V tomto smyslu je činnost senátora s funkcí hejtmana zcela nesrovnatelná. Za normální situace bych nezvažoval ani okamžik a snažil bych se obhájit funkci hejtmana. Pokud si to budou lidé přát, jsem připraven dál pro region pracovat jinou formou, která na druhé straně více odpovídá mým reálným možnostem.

Zdravím. Když jste tak v nemocnici pročítal zprávy z domova, volali lidi kvůli dotacím, nepřitížilo se vám? Nebo jste chtěl být stále v kontaktu s prací?

Při každé špatné zprávě se mi samozřejmě přitížilo. A zcela jistě jsem chtěl být v práci co nejdřív. Nejhorší bylo to, že se mi dvakrát stalo, že jsem byl propuštěn z nemocničního ošetřování s tím, že se do nemocnice už nevrátím. A druhý den jsem se vracel zpátky s vysokými horečkami. To mi bylo hodně těžce a bylo to velmi deprimující.

Jak budete slavit příští narozeniny? Budou něčím výjimečné?

Pevně doufám, že hlavně nebudou stejné, jako ty letošní, kdy jsem byl v nemocnici a shodou okolností podstoupil poměrně nepříjemné vyšetření.

Dobrý den, vážený pane hejtmane. Rád bych se zeptal, jakým způsobem plánujete oddlužit Pardubickou nemocnici tak, aby se to nedotklo poskytované zdravotní péče - dostanou lidé levnější léky, zdravotníci nižší platy? Jsou dva způsoby - zvýšit příjmy nebo zredukovat výdaje. Příjmy se asi příliš nezvýší, rozhodně ne od zdravotních pojišťoven. A jak tedy má nemocnice zredukovat výdaje aniž by se to dotklo zdravotní péče? Myslíte, že je to dobrá nemocnice? Šel byste si do té nemocnice sám lehnout nebo tam poslal ležet své rodiče? děkuji za odpovědi.

Do nemocnice bych si určitě sám šel lehnout. Myslím, že ve velké většině případů poskytuje výtečnou péči. Bohužel její ekonomická situace i díky nesmyslným a nešťastným rozhodnutím z minulosti je v této chvíli nejsložitější ze všech nemocnic v kraji. Stabilizační kroky jsou nezbytné, protože bez nich by poskytování péče mohlo být významně ohroženo. Cesty ke stabilizaci nejsou žádné objevné a jsou v zásadě tři. Za prvé - snažit se vyjednat lepší platební podmínky od pojišťoven. V tom smyslu aktivně vyjednáváme s ministerstvem a pojišťovnami. Za druhé - minimalizovat vnitřní rezervy nemocnice a těch je mnoho - včetně lepšího hospodaření s léky a materiálem. Za třetí - restrukturalizovat celé zdravotnictví Pardubického kraje tak, aby se nemocnice specializovali a nedublovali ve výkonech tam, kde není potřeba. Sahat na platy zdravotníků je to úplně poslední, a pokud to jenom trochu půjde, tak se tomu budeme snažit vyhnout. Nicméně na zvyšování platů, které slíbil ministr, peníze nemáme a musí je zajistit on, když to slíbil.

Pane Martínek, jste stále fešák. Jak to děláte? To vás ta politika vůbec nezmáhá?

Jste asi první, která mě takto nazvala. Velmi vám děkuji. Upřímně řečeno na svůj vzhled moc nedbám, což mi je čas od času vyčítáno. A politika mě zmáhá přiměřeně.

Pane hejtmane, sleduji Vaše působení na Regionální radě od a napadá mě otázka: po Vašem zvolení do čela rady jste prohlásil, že se budete na předsednické pozici střídat s hejtmany Francem a Eichlerem. Krajské volby jsou nedaleko, ale vy jste stále předsedou. Neříkám, že mě to jako Pardubáka netěší, ale přesto by mě zajímalo, proč jste od vaší dohody upustili? Děkuji.

Důvod je jednoduchý. Oba kolegové usoudili, že bude nejlépe, pokud budu funkci vykonávat i nadále. Vzhledem ke svým předcházejícím funkcím mám s evropskými dotacemi velké zkušenosti a to je ten hlavní důvod. Nicméně pracujeme v naprostém souladu, jsem sám překvapen, že zdánlivě nejsložitější region (tři kraje) je schopen takto spolupracovat. Odráží se to i na tom, že momentálně jsme jeden ze tří nejrychleji čerpajících programů ČR. A jsme taky výrazně nad celoevropským průměrem, který je v této chvíli cca na 29% čerpání. My máme přes 50%.

Nedávno jste se vrátil z nemocnice, jak se teď cítíte?

Cítím se dobře, pracuji naplno a výsledky kontroly za první měsíc jsou uspokojivé. Kéž by to tak pokračovalo.

Dobrý den, je lepší být hejtmanem kraje, nebo kopat za Evropu skrze dotace a Regionální radu? Díky za upřímnost.

Obě funkce spolu úzce souvisí. Evropské prostředky jsou pro rozvoj kraje (krajů) nezbytné. Moje snaha je tedy využít možnosti na maximum. Mimochodem v okamžiku, kdy o evropské prostředky přijdeme, staneme se čistými plátci. Vznikne nám veliký problém, neboť evropské prostředky představují 80-85% veškerých investičních výdajů krajů a nebudou čím nahradit.

Když jste ležel v nemocnici, neměl jste chuť tam trochu úředničit? Přeci jen jste ve vedoucí funkci den co den…

Určitě měl. A také, pokud jsem nebyl bezprostředně po operačním výkonu, tak jsem alespoň částečně pracoval. Nicméně není možné z lůžka řešit problémy, o kterých nejste komplexně informován. Vzhledem k tomu, že zejména špatné zprávy chodí rychle, situaci, kdy ji nemůžete řešit, není právě nejpříjemnější.

 

On-line rozhovor v celém znění naleznete zde