Regionální muzeum v Litomyšli se otevírá. Odhalí i pozůstatky starého města

Slavnostní otevření Regionálního muzea Litomyšl Litomyšl – Patří k dominantám města a včera bylo slavnostně otevřeno. Řeč je o Regionálním muzeu v Litomyšli, které od léta 2012 procházelo náročnou revitalizací, na níž získal Pardubický kraj více než 61 milionů korun z Regionálního operačního programu Severovýchod. Otevření se zúčastnila řada významných hostů, mezi nimi i senátor a bývalý hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. 

Kompletní obnovu muzea měl na starosti přední český architekt Josef Pleskot, který vytvořil projekt, podle něhož vše běželo jako na drátkách. Nově došlo k vybudování dvou přístaveb k původní barokní budově. První z nich je suterénní objekt, který vede směrem do Jiráskovy ulice. Zvnějšku vypadá velmi nenápadně, avšak uvnitř skrývá zcela unikátní artefakty. Během archeologických prací se totiž podařilo odrýt část takzvaného horního města, které kdysi zničil požár. Návštěvníci tak mohou obdivovat pozůstatky cesty, hradby, brány a měšťanských domů ze 14.– 17. století. Druhou přístavbou je originálně řešený vstupní objekt na boku muzea. Navíc došlo také k přemístění většiny odborných pracovišť do nedalekého zámeckého pivovaru, tudíž se uvolnily i další prostory.

Nyní tak má muzeum k dispozici téměř dvojnásobný prostor a to nejen pro výstavy, ale také pro další aktivity. „Smyslem celé revitalizace bylo více otevřít muzeum veřejnosti a vytvořit z něj místo poučení, relaxace a zábavy, místo, v němž je příjemné pobývat,“ říká ředitel Regionálního muzea Litomyšl René Klimeš.

Slavnostního otevření se kromě senátora Radko Martínka zúčastnili i architekt a autor projektu Josef Pleskot anebo radní a náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová.

Brány muzea se veřejnosti poprvé otevřou ve čtvrtek 17. července. A na co se můžete těšit? Je to především nová stálá expozice věnovaná dějinám Litomyšle, dvě sezónní výstavy („Fenomén Boštík – Václav Boštík a jeho rodinní výtvarní souputníci z Ležákova mlýna v Horním Újezdu“ a „Retrogaming – počátky osobních počítačů u nás“) či kurz renesančního sgrafita. Nebude chybět ani letní dětská herna.