Rokytnická Sýpka návštěvníkům učarovala. V loňské premiérové sezoně jich sem zavítalo více než osm tisíc

Sýpka - Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách Rokytnice v Orlických horách – První rok ostrého provozu má za sebou Sýpka – Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách. Budově, která pochází z 19. století, vdechl nový život plán města na její rekonstrukci. K té mohlo dojít také díky dotaci z ROP Severovýchod. A že to bylo dobré rozhodnutí, ukazují první statistiky návštěvnosti. Za loňský rok, kdy se nové muzeum poprvé otevřelo, si do něj našlo cestu více než osm tisíc návštěvníků.

Trochu nenápadně vyhlížející objekt stojící v horském městečku na Rychnovsku v sobě skrývá mnoho zajímavostí. Je to muzeum, kde je dotýkat se dovoleno. Nenacházejí se tady pouze exponáty za sklem, ale řadu věcí si mohou návštěvníci vyzkoušet či osahat. Expozice ve třech patrech přibližuje život, faunu, flóru a tradiční řemesla, která ještě donedávna hrála v Orlických horách prim. Vyzkoušet si tak je možné tkaní koberečků na zmenšeninách tkalcovských strojů, malování na sklo anebo další aktivity.

Unikátním prvkem muzea se stala voliéra, které prochází napříč všemi patry budovy a nachází se v nich exponáty zvířat, především ptactva, které v těchto končinách žije anebo kdysi ještě žilo. Navíc děti si mohou na interaktivních panelech poslechnout, jaký zvuk takový ptát vydává.

Sýpka navíc slouží nejen jako muzejní prostor, ale stala se také kulturním a vzdělávacím centrem pro školy a obyvatelstvo rychnovského regionu. Slušná návštěvnost různých akcí typu velikonočního pletení pomlázek, ale i vzdělávací akce o historii regionu tuto skutečnost jen dokládají.